Gaziantep Üniversitesi

GAZİANTEP ÜNİVERSİTESİ

English
SÜT VE BESİ HAYVANCILIĞI PROGRAMI 
ANA SAYFA
Duyuru / Doküman
MÜFREDAT21 Eylül 2017
Genel Bilgiler

SÜT VE BESİ HAYVANCILIĞI PROGRAMI

 

Ülkemiz hayvan sayısı bakımından dünyada ilk sıralarda olmasına rağmen, bu hayvanlardan elde edilen ortalama verim açısından çok gerilerde bulunmaktadır. Bununda en önemli sebebi özellikle kırsal kesimlerde üretim yapan yetiştiricilerimizin hala yeterli teknik bilgi ve donanımdan yoksun olmalarıdır. Verimli ve kazançlı bir hayvancılığın yapılabilmesi, bilimsel metotlara dayalı olarak hayvan yetiştirme, besleme ve sağlık hizmetlerinin sağlanmasına bağlıdır. Bu nedenle bu konuda yetişmiş teknik ara elemana ihtiyaç duyulmaktadır. Süt ve Besi Hayvancılığı Programında uygulamalı dersler verilerek hayvanların yetiştirilmesi, beslenmesi, hayvan sağlığı, veteriner hekimliği yardımcı hizmetleri alanlarında bilgi donanımlı, kendine güvenen, ön lisans diplomasına sahip, nitelikli tekniker konumunda ara eleman yetiştirmek amaçlanmıştır.

Bu program 1. öğretim olarak eğitim öğretime devam etmektedir. Programın öğretim süresi 2 yıldır. Yıllık öğrenci kontenjanı 30’dur. İki yılın sonunda programı başarı ile bitirenler, dikey geçiş sınavı yoluyla Ziraat Fakültelerinin Zootekni Bölümlerine devam ederek lisans veya yüksek lisans öğrenimlerini tamamlayabilmektedirler. Bu programdan mezun olanlara “Tekniker” ünvanı verilmektedir.


Çalışma Alanları

 

• İl ve İlçe Tarım Müdürlükleri, Belediyeler, Mezbahalar, Et-Balık Kurumu ve Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü bünyesindeki kuruluşlarda,

·   Sığır, koyun ve keçi yetiştiricileri birliklerinde,

·   Özel tarım ve hayvancılık danışmanlık bürolarında,

• Özel sektöre ait çiftliklerde, mandıralarda ve yem fabrikalarında,

• Kendilerinin kuracakları özel çiftliklerde,

• Veteriner Hekimin olmadığı yerde, hayvan sağlığı konusunda özellikle koruyucu hekimlik alanında,
• Özel Veteriner Hekim kliniklerinde yardımcı eleman olarak çalışabilirler.

 

GAZİANTEP ÜNİVERSİTESİ

Adres Üniversite Bulvarı 27310 Şehitkamil - Gaziantep, TÜRKİYE
Tel +90 (342) 360 1200   &  +90 (342) 317 1000
Faks +90 (342) 360 1013
E-posta bilgi@gantep.edu.tr
Tasarım ~GAÜN Bilgi İşlem WebGrubu