Gaziantep Üniversitesi

GAZİANTEP ÜNİVERSİTESİ

English
HAVACILIK VE UZAY BİLİMLERİ FAKÜLTESİ 
ANA SAYFA
Duyuru / Doküman
Mezuniyet Toplantısı19 Haziran 2019
Atölye / Laboratuvar
UÇAK HANGARIAERODİNAMİK LABORATUARIMEKANİK ATÖLYEKOMPOZİT VE MALZEME LABORATUARIMEKANİK VE UÇUŞ MEKANİĞİ LABORATUARITEMEL ELEKTRİK-ELEKTRONİK VE KONTROL LABORATUARI
Genel Bilgiler

2012 yılında kurulan Fakültemiz Uçak ve Uzay Mühendisliği, Havacılık Yönetimi ve Pilotaj bölümlerinden oluşmaktadır. Lisans ve Lisansüstü programlarımızda eğitim dili İngilizcedir.

Fakültemiz öğrencileri 1 yıl Hazırlık Programı sonrasında eğitime başlamaktadır. Uçak ve Uzay Mühendisliği ve Havacılık Yönetimi Bölümlerinde 4 yıllık lisans eğitimi ve lisansüstü eğitim( Y.Lisans ve Doktora )  programları bulunmaktadır. Pilotaj Bölümü ise GAÜN Uçuş Eğitim Akademisi Uçuş Okulu olarak Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından yetkilendirilmiş olup 27.05.2017 tarihinden bu yana PPL(A), FI(A), NR(A), PIC eğitimlerini vermektedir.

Haziran 2019 itibari ile 8 öğrencimiz Uçak ve Uzay Mühendisi olarak mezun olmuştur. 10 öğrencimiz Uçak ve Uzay Mühendisliği alanında Yüksek Lisans –Master çalışmalarını tamamlamıştır. 14 öğrencimiz PPL(A),  1 öğrencimiz FI(A) eğitimlerini tamamlamıştır.

Halen Fakültemizde 248 Lisans,  29 Yüksek Lisans 2 Doktora öğrencimiz bulunmakta ve 8 öğrencimiz PPL(A) eğitimi almaktadır.

Fakültemizde disiplinler arası çalışmalar eğitim ve araştırmanın önemli unsurları olarak değerlendirilmektedir. Uçak ve Uzay Mühendisliği Bölümü öğrencileri Havacılık Yönetimi Bölümünde Yandal yapma olanağına sahiptir. Öğrencilerimizin eğitim süreçleri içinde Uçuş Okulumuzdan Pilotaj eğitimi alma olanaklarıda bulunmaktadır.

Üniversitemizin markalaştırdığı ‘’İntörn Mühendislik’’Uçak ve Uzay Mühendisliği Bölümü’nde uygulanmaktadır. Öğrencilerimiz 4.yıl II. Yarıyılı eğitimlerini, tam zamanlı havacılık savunma sanayi içerikli sektörel işletmeler ve fabrikalarda gerçekleştirmektedir.

 Gaziantep Üniversitesi Merkez Kampüsünde İdari Binası Derslikleri, Uçak Montaj Atölyesi,Akışkanlar Mekaniği Laboratuvarı, Elektrik-Elektronik Laboratuvarı, Kompozit Laboratuvarı, Kontrol ve Robotik Laboratuvarı ,BilgisayarLaboratuvarı, Aerodinamik Araştırma Laboratuvarları bulunmaktadır.

Gaziantep Oğuzeli Havalimanında yerleşik Hangarımızda 1 adet CESSNA 172S tipi tek motorlu, 1 adet Diamond DA-42 tipi çok motorlu eğitim uçakları ileUçuş Okulumuz eğitim çalışmalarını sürdürmektedir.

            Akademik kadromuz 2 Doçent, 9 Doktor Öğretim Üyesi, 1 Öğretim Görevlisi, 5 Araştırma Görevlisi ile 2  Pilot, 5 Uçak Bakım Teknisyeni ve  15 idari teknik kadrodan oluşmaktadır.

Akademik kadro, idari teknik kadro ve alt yapı laboratuarlarına yönelik yenileme - geliştirme ve Pilotaj Bölümünde lisans programına başlanması çalışmalarımız sürmektedir. Uçak ve Uzay Mühendisliği öğrencilerimizin çift anadal programını farklı alanlarda yapabilmeleri çalışmaları sürmektedir.

Fakültemiz Vizyon 2023 Strateji Belgesi kapsamında Havacılık ve Uzay Bilimleri alanlarının ve Savunma Sanayinin gerektirdiği nitelikte eğitimli insan gücünün sağlanmasını öncelikli sorumluluğu olarak görmektedir.

 Bu nedenle tüm çalışma alanlarımızda öğrencilerimizin uluslararasıstandartlarda  eğitim almaları proje ve takım çalışması esaslı- katılımcı olmaları  yeterli sanayi deneyimine sahip olarak yetiştirilmeleri temel hedefimizdir. Öğrencilerimizin bireysel ve takım çalışmaları ile katıldıkları ulusal uluslararası düzeyde yarışma proje katılımları kadromuz tarafından desteklenmekte ve interaktif bir eğitim –öğretim süreci gerçekleştirilmektedir.

GAZİANTEP ÜNİVERSİTESİ

EUA Üyelik Logosu
GAÜN Diploma Eki
Adres Üniversite Bulvarı 27310 Şehitkamil - Gaziantep, TÜRKİYE
Tel +90 (342) 360 1200   &  +90 (342) 317 1000
Faks +90 (342) 360 1013
E-posta bilgi@gantep.edu.tr
ALO GÜVENLİK | 317 1717
Tasarım ~ GAÜN Bilgi İşlem WebGrubu