Gaziantep Üniversitesi

GAZİANTEP ÜNİVERSİTESİ

English
HEMŞİRELİK 
ANA SAYFA
Duyuru / Doküman
Atölye / Laboratuvar
HEMŞİRELİK BECERİ LABORATUARI
Genel Bilgiler

        

SAĞLIK BİLİMLERİ FAKÜLTESİ HEMŞİRELİK BÖLÜMÜNÜN TARİHÇESİ

Gaziantep Üniversitesinde Hemşirelikte lisans eğitimi 1997 yılından itibaren, 2 Kasım 1996 tarih ve 22805 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Sağlık Yüksekokullarının faaliyete geçirilmesi ile ilgili Sağlık Bakanlığı ve YÖK arasında imzalanan protokol ile başlamıştır. 2001 yılında Sağlık Bilimleri Enstitüsü Hemşirelik Anabilim Dalı bünyesinde İç Hastalıkları ve Psikiyatri Hemşireliği, 2003 yılında Halk Sağlığı Hemşireliği ve 2005 yılında Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Yüksek Lisans programları açılarak, dört programda yüksek lisans eğitimi verilmeye başlanmıştır. 5 Eylül 2009 tarihinde yayımlanan Resmi Gazete ile Sağlık Bilimleri Fakültesi kurularak, fakülte kapsamında hemşirelik eğitimine devam edilmektedir.

Eğitimimizde amaç; günlük yaşamda insan sağlığını etkileyebilecek her türlü değişime duyarlı ve bu durumu verdiği hizmette göz önünde bulundurabilen, sağlıklı ya da hasta bireylerin ve toplumun her ortamda bakım gereksinimlerini sağlayabilen ve bu gereksinimleri mesleki standartlar düzeyinde karşılayabilen hemşireler yetiştirmektir. Aynı zamanda sağlık ekibinin etkin bir üyesi olarak rol ve işlevlerini yerine getirecek, hemşirelik eğitimi, yönetimi ve araştırmalarında rol alabilecek ve bunları yerine getirirken mesleki etik ilkeleri göz önünde bulundurabilecek nitelikte profesyonel hemşireler mezun etmektir.

Öğrencilerin teorik bilgilerini pekiştirmek ve hasta bakım uygulamalarını yapmak için hazırlanmış, maket ve eğitim materyallerini içeren bir adet uygulama laboratuarı bulunmaktadır. Eğitim ve öğretimde klinik uygulamaların önemi nedeniyle Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi, 25 Aralık Devlet Hastanesi, Şahinbey Avukat Cengiz Gökçek Devlet Hastanesi, 75.Yıl Kadın Hastalıkları ve Doğum Hastanesi, Çocuk Hastanesi, Şehitkamil Devlet Hastanesi, Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi, Sağlık Ocakları ve Çocuk Esirgeme Kurumunda sorumlu öğretim elemanları gözetiminde öğrencilerimiz uygulamalarını yapmaktadır.

MİSYONUMUZ

Bilimsel gelişmeleri takip edebilen, toplumun sağlık gereksinimlerine yanıt verebilen, etik ilkelere duyarlı, etkili iletişim, problem çözme ve araştırma becerilerine sahip, değişim yaratabilen, insan haklarına saygılı, otonomi sahibi, lider, uluslararası bakım verecek nitelikte lisans ve lisansüstü düzeyde hemşire mezunlar yetiştirmektir.

 

VİZYONUMUZ

Öğrencileri, öğretim elemanları, eğitim programları ve araştırmaları ile bir model oluşturabilen, ulusal ve uluslararası düzeyde tanınan ve tercih edilen, dünya standartlarında rekabet edilecek düzeyde, mezunları tüm sağlık sektörlerinde öncelikle istihdam edilen lider bir eğitim ve uygulama kurumu olmaktır.

 

 

 

GAZİANTEP ÜNİVERSİTESİ

EUA Üyelik Logosu
GAÜN Diploma Eki
Adres Üniversite Bulvarı 27310 Şehitkamil - Gaziantep, TÜRKİYE
Tel +90 (342) 360 1200   &  +90 (342) 317 1000
Faks +90 (342) 360 1013
E-posta bilgi@gantep.edu.tr
ALO GÜVENLİK | 317 1717
Tasarım ~ GAÜN Bilgi İşlem WebGrubu