Gaziantep Üniversitesi

GAZİANTEP ÜNİVERSİTESİ

English
 
ANA SAYFA
Gaziantep Üniversitesi

KURULUŞ TARİHİ

Güneydoğu Anadolu Bölgesinde büyük bir ticaret ve sanayi merkezi olan Gaziantep ilinin adını taşıyan Üniversitemiz, eğitim-öğretime 1973 yılında ODTÜ Mühendislik Fakültesi’ne bağlı olarak kurulan Makine Mühendisliği Bölümü ile başlamıştır. 27 Haziran 1987 yılında ise yeni kurulan çeşitli fakülte ve yüksekokulların da ilavesi ile Üniversitemiz tüzel kişiliğine kavuşmuştur.

 

YERLEŞİMİ

Üniversitemizin Fakülte, Enstitü ve Yüksekokulları Gaziantep Merkez Kampus, Naci Topçuoğlu Meslek Yüksekokulu,, Oğuzeli, Nizip, İslahiye, Nurdağı ve Araban olmak üzere 7 yerleşkede bulunmaktadır.

 

ÜNİVERSİTE BİRİMLERİNİN DAĞILIMI

14 Fakülte, 3 Enstitü, 3 Yüksekokul, 1 Türk Musikisi ve Devlet Konservatuarı, 9 Meslek Yüksekokulu

 

ÜNİVERSİTE TÜRÜ

Devlet Üniversitesi

 

ÖĞRENİM DİLİ

Türkçe / İngilizce

 

TOPLAM ÖĞRENCİ

23000

 

TOPLAM AKADEMİK PERSONEL SAYISI

1250

 

YURT OLANAKLARI

Üniversitemize il dışından gelen öğrencilerin Gaziantep Kampusündeki barınma ihtiyaçları Yurt-Kur’a bağlı öğrenci yurtlarında karşılanmaktadır. Yurtların toplam kapasitesi 3000 olup, ayrıca İslahiye’deki öğrencilerimiz için Gaziantep Üniversitesi Vakfına ait 64 yatak kapasiteli TOKİ Konutlarında yurt hizmeti verilmektedir.

 

KAMPÜS OLANAKLARI

Üniversitemiz, öğrencilerine ve tüm akademik personele sunduğu gelişmiş kütüphane imkanları, modern araştırma laboratuarları ve bilgi-işlem alt yapısı ile her türlü araştırma ve geliştirme faaliyetlerini en üst düzeyde desteklemektedir. Sosyal ve kültürel faaliyetler, artan bir hızla devam etmektedir. Öğrenci toplulukları çeşitli etkinliklerle sosyal ve kültürel faaliyetlere önemli ölçüde katkıda bulunmakta olup, ülkemizi ilgilendiren ekonomik, siyasi ve uluslar arası konularda tanınmış simaların katıldığı birçok bilimsel toplantı düzenlenmektedir.

 

İLETİŞİM BİLGİLERİ

Üniversite Bulvarı 27310
Şehitkamil / Gaziantep
Telefon: +90 342 360 12 00
Web adresi: http://www.gaziantep.edu.tr


MİSYON VE VİZYON


MİSYON

  • Üstün nitelikli, dürüst, bilgili, sosyal ve kültürel açıdan donanımlı, ülkenin aydınlık geleceğine katkısı olacak elemanlar yetiştiren,
  • İçinde barındıracağı yüksek kaliteli akademisyen gücüyle yerel, ulusal ve uluslar arası ölçekte araştırmalara dayalı bilgi, teknoloji, sosyal projeler üreten, kültür ve sanata katkıda bulunan,
  • Ürettiği bilgi teknolojisi, sosyal projeler, sanat ve sağlık hizmetlerini bulunduğu doku ile paylaşarak bütünleşen ve buna bağlı olarak toplumun üretime katkısı ve toplumun problemlerine dair çözümleri ateşleyen,
  • Değişen, değiştiren, değişimi yöneten,
  • Büyük Atatürk’ün kurduğu demokratik, laik ve sosyal devletin “Çağdaş medeniyetin üzerine çıkarılması” hedefine bağlı, öncü ve lokomotif olan bir üniversite.


VİZYON

  • Mevcut ve yeni yaratılacak kaynakların akılcı ve yerinde kullanımıyla,
  • Özgüveni, saygınlığı, motivasyonu temel alan, sözde değil gerçekten katılımcı ve insan odaklı bir yönetişim anlayışıyla,
  • Misyonu özümsemiş akademisyen ve diğer elemanlardan kurulu; bilimsellik, karşılıklı saygı ve güven ortamına oturan, ayrımcılığın olmadığı; açıklık, aydınlık ve özgürlük zemininde ilişkilere dayalı, dünya ölçeğin bir üniversite olmak.

 


GAZİANTEP ÜNİVERSİTESİ

Adres Üniversite Bulvarı 27310 Şehitkamil - Gaziantep, TÜRKİYE
Tel +90 (342) 360 1200   &  +90 (342) 317 1000
Faks +90 (342) 360 1013
E-posta bilgi@gantep.edu.tr
Tasarım ~GAÜN Bilgi İşlem WebGrubu