Gaziantep Üniversitesi

GAZİANTEP ÜNİVERSİTESİ

English
ŞAHİNBEY ARAŞTIRMA VE UYGULAMA HASTANESİ 
ANA SAYFA
Genel Bilgiler

Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi 1987 yılında kuruldu.    Bölgedeki 6 ilin ortak noktası konumundaki Gaziantep in Kilis yolu üzerinde bulunan hastanemiz,

 
     1988-1989 yıllarında ilk öğrencileri ile eğitime başlayarak Aynı dönemde içinde eski Poliklinik binasında hizmet veren hastanemiz, 9 yıl süren bir gelişim süreci sonunda 1998 yılından itibaren kendini geliştirmiş ve bugün 580 yatak kapasitesine ulaşarak Üniversite kampüsünde faaliyet göstermektedir.

POLİKLİNİKLER:
    Hastanemiz; toplam 437 Öğretim üyesi, öğretim görevlisi ve araştırma görevlisinden oluşan hekim kadrosuyla Gaziantep ve çevre illerden gelen günlük ortalama 1000 hastaya poliklinik hizmeti sunmaktadır.

    Şahinbey Araştırma ve Uygulama hastanesinde Poliklinik hizmetlerinde en son teknoloji ile donatılmış cihazlarla dünya standartlarında hizmet verilmektedir.
    

    İleri teknoloji ve donanıma sahip alt yapısı ile Deneyimli doktorlar tarafından en ileri muayene ve tetkik cihazlar kullanılmakta, tüm hastalıkların teşhis ve tedavilerinde etkili çözüm sunulmaktadır.
    
    Polikliniklerimizde EEG,EKG, EKO,EMG,SFT,EFOR uygulamaları ve çekimleri yapılabilmekte, ayrıca uyku abnesinin teşhisi için uyku laboratuarı bulunmaktadır.
    
    Teknolojik bir altyapıya sahip olan Göz Hastalıkları bölümünde; refraktif cerrahi,katarakt, cerrahi,glokom, kornea, üvea-retine,vitreoretinal cerrahi muayene ve ameliyatları yapılmaktadır.

    Glokom hastalarına uygulanan düzenli “görme alanı” muayeneleri dünyada bu konudaki en ileri cihaz olan Octopus ile yapılmakta ve hastanemiz ,çevre illerde bu hizmetle refarans kabul edilmektedir.

    Bölgemizde modern hastanecilik anlayışına uygun, hizmet standartı yüksek, hastanecilikte çığır açan konuma gelen ve açıldığı günden itibaren sağlıkta güvenin adresi olmayı temel ilke olarak kabul eden hastanemiz, hizmet standardı çıtasını teknolojik gelişmeleri ve yenilikleri takip ederek, her gün biraz daha yükselmektedir.
   
    Özellikle türkiyede birçok klinikte yeni yeni uygulanmaya başlayan kalpte kroner bypass cerrahisi hastanemizde başarıyla uygulanmaktadır.


    Hastanemiz; Fıtık cerrahisinde ise bir referans merkezi olma yolundadır.
    Hiç kuşkusuz memnuniyet kavramına sınır konulamayacağı anlayışı ile yapılan bilimsel araştırmalar  ve yenilikler siz değerli hastalarımızın sağlığı içindir.

    Hastanemiz Kulak Burun Boğaz Polikliniğinde; disiplininde çağdaş tanı ve tedavi yaklaşımlarını özümsemiş ve bu alandaki hastalıklardan yakınan hastalara uygun yaklaşımlarda bulunan doktorlarla hizmet verilmektedir.
   
    Her türlü muayenenin yapılabildiği Kulak Burun Boğaz Polikliniğimizde ,gelişmiş bir odyometri laboratuarı bulunmakta ve tam donanımlı Otolorin gelojik alerji laboratuarı sayesinde ileri düzeyde alerjik hasta değerlendirmesi yapılabilmektedir. Ayrıca, koklear implantasyon (biyonik kulak) ameliyatları yapılabilmektedir.
   
Şu ana kadar yapmış olduğu araştırma projeleri ve yeniliklerle ,işitme ,konuşma ,ses ve vestibuler bozuklukların teşhis ve tedavileri konusunda en iyi hizmeti vermektedir.

    Çocuk Sağlığı ve hastalıkları polikliniğimiz Yeni Doğan’dan itibaren erişkin yaş gurubuna kadar olan hastalarımıza hizmet vermektedir. Sağlıklı  nesiller yetiştirebilmek için yarınlarımız olan çocuklarımızın sağlığı ,yakınları kadar Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi çalışanları içinde önemlidir.

    Plastik ve Rekonstrüktif cerrahi bölümünde rutin olarak uygulanan küçük tıbbi girişimlerin yanı sıra estetik  yüz cerrahisi, doğum sonrası vücut  şekillendirme ve rekanstrüktif microcerrahi ameliyatları uzman bir ekip tarafından gerçekleştirilmektedir.

    Poliklinik muayenelerinde doktorlar tarafından istenen tahliller, her katta bulunan “Kan Alma” ünitelerinde barkodlandırılarak yapılmaktadır.

    Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi, insana değer veren kalite anlayışı ile sizin için hizmet etmektedir.   

STERİLİZASYON-AMELİYATHANE-ANJİYO-YOĞUN BAKIM ve HEMODİYALİZ
    Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi “bilgide en yeni –teknolojide en ileri kavramlarını ilgi ve sevgi ile bütünleştirerek hastalarına sunmaktadır.

    Hastanemizde yeniden kullanım özelliğine sahip malzemelerin, sterilizasyon ve dezenfeksiyonu Merkezi Sterilizasyon Ünitesinde yapılmaktadır. Kirli ve Temiz alan olmak üzere 2 farklı alanı bulunan sterilizasyon ünitesinde steril edilen tıbbi malzemeler temiz bölgeden alınarak ameliyat için yeniden hazırlanmaktadır.

    Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi 16 ameliyathanesi ile günde ortalama 100 ameliyata ev sahipliği yapmaktadır.

    Ameliyathanemizde, doktorların huzurla dinlenebilecekleri konforlu bir dinlenme salonu mevcuttur.

    Acil servis, anjiyografi laboratuarı, yoğun bakım üniteleri ve doğumhanelerden ameliyathaneye hasta transferi son derece hızlı ve güvenli bir şekilde yapılmaktadır.

    Ameliyat esnasında, görevli tüm hekim, hemşire ve teknisyenler; üstün tıbbi teknolojiyi kullanarak hijyenik şartlarda cerrahi girişim uygulamaktadırlar.

    Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nin 12 ameliyathanesinin her biri, hastalarının sağlığı, konforu ve güvenini temel alan bir anlayışla oluşturulmuş ve dünya standartlarında teknolojiyle donatılmıştır.

    Ameliyathanelerimizde; küçük müdahalelerden açık kalp ameliyatlarına kadar birçok özellikli cerrahi girişim, başarılı uzman doktorlarımız tarafından yapılmaktadır.

    Tüm ameliyathanelerimizde kamera sistemi kurulmuş olup, gerektiğinde ameliyathanelerden görüntüler konferans salonuna canlı ve sesli olarak aktarılabilmekle birlikte konferansa katılanlarla tele-video-konferans yapılabilmektedir.

    Koroner Anjiyografi; kalp damar darlığı ya da tıkanıklıklarının saptanmasında ve tedavi şeklinin belirlenmesinde halen dünya standartlarında önemli bir yöntem olarak kabul edilmektedir.

Hastanemizde uygulanmakta olan koroner anjiyografisiyle; kalp damarlarının darlığı veya tam tıkanma olup olmadığının saptanabilmesi yönünden önem arzetmektedir.   

    Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi Yoğun Bakım Ünitesi; yoğun bakıma ihtiyacı olan hastaların bakım ve tedavilerinin sağlanması amacıyla kurulmuştur.
   
    Son derece modern cihazlarla donatılmış olan bu ünitede gerekli her türlü müdahaleler yapılabilmektedir. 87 yatak kapasitesi   24 saat tam kadro çalışan personeli ile Koroner-Cerrahi-Dahiliye-Yeni Doğan Yoğun Bakım üniteleri; ilimize ve çevre illere de tam kapasite hizmet vermektedir.

    Hastalarımız 24 saat takip altında olup, bakım ve tedavileri deneyimli yoğun bakım hekimleri, hemşireleri ve yardımcı personelleri tarafından sürdürülmektedir.
Özel Klinik binasında yer alan 16 yatak kapasiteli Yeni Doğan Yoğun Bakım ünitemiz; yeni doğmuş bebeklerin tedavisi için uzman doktor ve hemşirelerimizce 24 saat hizmet vermektedir.

    Sürekli değişim ve gelişim süreci içerisinde olan Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi, bölgeye ve civar ülkelere referans olma çabası içerisinde Yeni Dahiliye Yoğun Bakım ünitesini hizmete sunmak için çalışmalarını sürdürmektedir.

    13 diyaliz cihazıyla 24 saat hizmet veren Hemodiyaliz ünitemizde; hastalar evlerinden servis araçlarıyla alınarak hastaneye getirilmekte ve modern cihazlarla diyalizleri yapılarak güvenle tekrar evlerine bırakılmaktadır.

    Türkiye ve bölgemizde ilk olma niteliği taşıyan “hasta taşıma birimi” tarafından; hastanemize gelen hastalara sedye ve tekerlekli sandalyeler aracılığı ile gereken yardım yapılarak gitmeleri gereken bölüme veya kliniğe güvenle taşınmaktadır.

    Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi sağlık personelleri; takım çalışmasıyla, hızlı, güvenilir ve insani değerlere hizmet etmektedir.

GÜN HASTANESİ:
    Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi bünyesinde bulunan Gün Hastanesi; günübirlik tedavi edilebilecek hastaların daha hızlı ve seri bir şekilde işlemlerinin yapılmasını sağlamak amacıyla kurulmuştur.
Bölgede ilk olma özelliği taşıyan Gün Hastanesi; ameliyathaneleri ve konforlu klinik imkanlarını kendi içinde barındırmaktadır.

ÖZEL KLİNİK-ODİTORYUM ve SEMİNER SALONU
    Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi 580 yatak kapasitesiyle hastalarına hizmet sunmaktadır.

    160 yataklı Özel suit odalardan oluşan Özel klinik, ayrı bir blok olarak dizayn edilmiştir.
    Açıldığı günden bu yana sağlık hizmetlerinde öncü olma hedefinde olan Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanemizde hasta odalarımız; hastalarımızın rahat ve modern tıbbın gerekleriyle tedavi olabilecekleri standarttadır.

    Özel Kliniğimiz 147 suit ve 13 özel suit odadan oluşmaktadır.
    Özel suit odalarımızda ; deri koltuk takımı, 72 ekran televizyon, internet bağlantılı bilgisayar, webcam, faks cihazı, mini buzdolabı, refakatçi koltuğu, 37 ekran hasta televizyonu,tuvalet, fotoselli çöp kovası ve merkezi klima bulunmaktadır.
Özel Klinik suit odalarımızda ise; 37 ekran televizyon, mini buzdolabı, refakatçi koltuğu, tuvalet bulunmaktadır.

    Modern olarak dizayn edilmiş odalarda; 24 saat kesintisiz sıcak su ve 3 öğün yemek hizmeti sunulmaktadır.

    Hasta taşıma ekibimiz tarafından sedye ve tekerlikli sandalye ile hastalarımız tahlil ve tetkik birimlerine götürülmektedir.

    Tamamı tek kişilik olan kliniğimizde;
Gelecek hastalar için odalarımız tüm detaylarıyla hazırlanmakta olup, telefonla; berber, çay,kahve ve kantin hizmetleri sunulmaktadır.

    Özel Klinik yanında konumlandırılan Oditoryum, 250 kişilik olarak dizayn edilerek en son teknoloji ile donatılmıştır.
   
    Ulusal ve Uluslar arası tüm bilimsel etkinlik, panel, konferans ve toplantılara ev sahipliği yapmaktadır.


    Hastanemizde ayrıca; 4 adet 35 kişilik ve 2 adet 50 kişilik olarak dizayn edilen seminer salonu ve dershaneler akademik olarak hizmet vermektedir.

ACİL SERVİS:
    Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi Acil servisi, 24 saat hizmet vermektedir.

    Acil servise başvuran hastalarımız, paramedik tarafından karşılanarak ilk müdahaleleri yapılmaktadır.
Acil servisimiz; büyük acil ve çocuk acil olarak iki bölümde hizmet sunmaktadır.

    Akut bir sağlık sorunu ile başvuran hastalar değerlendirilerek gerekli tedavi süreci acil servisimizde başlatılmaktadır.

MERKEZ LABORATUVAR - PATOLOJİ - ENDOSKOPİ - NÜKLEER TIP - RADYOLOJİ - KAN BANKASI VE  ECZANE BİRİMLERİ
    Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi, sahip olduğu teknik donanımla, yalnızca türkiye’nin değil ortadoğu’nun da önemli tıp merkezlerinden birisi olma yolunda hızla ilerlemeye devam etmektedir…

    Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesinde, servis ve poliklinik hastalarının tanı ve tedavi izlenimine yönelik olarak laboratuar tetkikleri Merkez Laboratuvarında yapılmaktadır.

    Genetik-Biyokimya-Mikrobiyoloji-Hematoloji-Alerji-Acil-Adli Tıp alanlarında mümkün olan en yüksek doğrulukta ve hızlı olarak spesifik tetkikler dahil çok sayıda tahlil yapılmaktadır.

    Acil biyokimya laboratuarında; tüm acil niteliği taşıyan testler mümkün olan en kısa sürede yapılmakta ve güvenilir sonuçlar alınmaktadır.

Hastanemiz Patoloji bölümünde;
Tıbbi ve cerrahi hastalıkların tanı ve tedavisi için gerekli bir dizi testin yapıldığı laboratuar bulunmaktadır.
    Patoloji ünitemiz tarafından, ameliyat sırasında hızlı bir biçimde tanı konulması amacıyla alınan numune “frozen section” işleminde geçirilerek incelenmektedir.

    En ileri digital görüntüleme sistemlerine sahip olan endoskopi ünitemiz, her türlü uygulamayı başarıyla yapabilecek teknik donanıma sahiptir.

    Hastanemizin Nükleer tıp bölümünde; hastalıkların teşhisi için; hemen her organ sistemiyle ilgili hastalıklarda fonksiyon görüntülemesi yapılmaktadır.
Türkiyede üçüncü, bölgede ilk olma niteliği taşıyan Pozitron Emisyon Tomografisi sayesinde 20 dakika süren vücut taraması sonunda çok küçük kanser odaklar dahil kolaylıkla saptanabilmektedir.

    Ünitemizde bulunan iki adet gama kamera ile sintigrafik tetkikler yapılmaktadır.
Nükleer tıp ünitesinde yapılan bu tetkikler, güvenli ve ağrısız olmakla birlikte yaygın olarak dünyada kullanılmaktadır.

    Yapılan tetkikler sonunda Elde edilen görüntüler, Nükleer tıp dalında uzman doktorlar tarafından değerlendirilmektedir.
Ayrıca, nükleer tıp ünitemizde, kemik dansitometresi ve kemik mineral yoğunluğu ölçümü çok kısa sürede yapılmaktadır.

RADYOLOJİ:
    Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi; İleri teknoloji ürünü, en gelişmiş radyolojik cihazlara sahip olup, tüm diagnostik ve girişimsel radyolojik işlemler Radyoloji bölümümüzde uygulanmaktadır.
Sahip olduğumuz Ultrasonografi cihazı- Mamografi cihazı- bilgisayarlı tomografi- MR- Renkli Doppler, Direkt Röntgen gibi cihazlar sayesinde, hastanemiz sağlıkta en üst çizgiyi ve kalite standardını yakalamaktadır.

    Bir referans merkezi olarak çok zor sağlık problemlerini çözmeye odaklanan Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi, gelişmiş kan bankası hizmetini hastalarına sunmaktadır.

    Gönüllü kan bağışçılarından, kan alınarak modern cihazlarla kan ürünleri üretilmekte ve kan saklama dolaplarında en uygun koşullarda ihtiyaç duyacak hastalar için saklanmaktadır.

    Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi Eczanesi; hastanemizde yatmakta olan hastalarımızın her türlü ilaç ve tıbbi sarf malzeme ihtiyaç ve beklentilerini karşılamak üzere hizmet etmektedir.

İDARİ BİRİMLER-SEKRETERYA-HALKLA İLİŞKİLER-BİLGİ İŞLEM-ARŞİV-FATURA- YEMEKHANE- SATIN ALMA- RAPOR  BİRİMLERİ

    Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi sağlıklı bir yaşam için sizlere kapılarını açıyor.

    Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi idari hizmetlerde çalışan personellerimiz, takım ruhunu benimsemiş, gelişimci ve nitelikli hizmet sunma çabasındadırlar.
   
    Hastane içi hizmeti daha hızlı ve sistematik bir şekilde yürütülebilmesi için sekreterlerimiz, 15 günde bir çeşitli konularda hizmet içi eğitim almaktadırlar.

    Hastanemiz Halkla İlişkiler birimi tarafından kayıt altına alınan dilek, şikayet ve öneriler günlük olarak yönetime aktarılmakta ve sorunlara yerinde çözüm üretilmektedir.

    Hastanemizde üretilen tüm mali, idari, tıbbi ve akademik bilgiler bilgi işlem birimi tarafından sistemli bir şekilde kontrol altında tutulmaktadır.

    Hastanemiz arşivinde; hasta dosyaları kategorilere ayrılarak saklanmakta ve istenilen bölüme arşiv tarafından kısa sürede çıkarılmaktadır.

    Fatura servisimizde; hasta tedavi evrakları incelenir ve bir araya getirilerek kurumlara sevk edilecek hale getirilir.

    Gün boyunca, klinik-poliklink veya idari birimlerde birbirinden çok farklı alanlarda çalışan personeller, yemek saatlerinde modern ve temiz hizmet sunulan personel yemekhanesinde bir araya gelmektedirler.

    Döner Sermaye İşletme Müdürlüğü bünyesinde bulunan satın alma bölümü; 24 saat hizmet veren hastanemize her türlü tıbbi alımlar için özverili çalışmalarını sürdürmektedir.

    Sağlık kurulu raporları, başvuru sonucunda Rapor Servisimiz personeli tarafından hazır hale getirilmektedir.

Unutmayınız,
Sağlığınız,
En doğal Hakkınız….

Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi olarak Sağlıklı Günler Dileriz…
Tasarım ~GAÜN Bilgi İşlem WebGrubu