KUTLU DOĞUM KONFERANSI

22 Nisan 2016 / 15:53:34
ISLAHİYE MESLEK YÜKSEKOKULU - UZM. BİLAL ERDOĞAN

Gaziantep Üniversitesi İslahiye Meslek Yüksekokulunda Kutlu Doğum haftası etkinlikleri kapsamında İnsan hakları mücadelesinde Peygamberlerin rolü ve Hz. Muhammed (A.S) konulu konferans düzenlendi.
İslahiye Meslek Yüksekokulu konferans salonunda düzenlenen konferansa Yüksekokul akademik ve idari personellerinin yanı sıra Yüksekokul öğrencileri katıldı.
İlahiyatçı/Yazar Mustafa YILDIZ tarafından verilen konferansta “İnsan hakları mücadelesinde Peygamberlerin rolü ve Hz. Muhammed (s.a.v)” konusu anlatıldı.
İlahiyatçı/Yazar Mustafa YILDIZ konferansta yaptığı konuşmada “Günümüz dünyasında insan hakları bir değer olarak gitgide daha bir önem kazanmaktadır. Hz. Peygamber (a.s) insanlara gönderiliş gayelerinden birisi yaşadığı toplumda insan haklarını hâkim kılmaktır. Peygamberlerin gönderiliş amaçlarından birisi; insana insanca yaşamayı öğretmek, insan haklarını yeryüzünde ikâme etmektir. Bütün peygamberlerin ortak yönü, insan haklarını doğal bir güvenceye almaktır. Dolayısıyla yeryüzünde insan hakları alanındaki mücadele yeni başlamış olmayıp insanlık tarihi kadar eskidir. Hz.
Peygamber, insan haklarının ikamesi için mücadele vermiş ve insan hakları ihlallerine müdahale etmiştir. O’nun hayatını, uygulamalarını ve hadislerini tetkik ettiğimizde bu gerçeği açıkça müşahede etmek mümkündür. Özellikle insan hakları açısından vedâ hutbesi ve Medine vesikası başlı başına incelenmeye ve tahlil edilmeye değer nitelikte olduğunu” söyledi.

Yüksekokul Müdürü Yrd. Doç. Dr. H. Ahmet DEVECİ konferansı veren İlahiyatçı/Yazar Mustafa YILDIZ’a teşekkür belgesi verdi. DEVECİ “Akademik faaliyetler kapsamında düzenlediğimiz konferansların öğrencilere büyük katkı sağladığını belirterek kutlu doğum haftasını kutladı.
Laborant öğrencisi Aysun GÖKSU “ Konferans biz üniversite gençliği için çok yararlı oldu. Hz. Peygamber (sav) insanlığa kardeşliği, birlik ve beraberliği getirdi. ” dedi.

Resimler