Dekanımız Prof.Dr. Nuri YAVUZ ve beraberindeki heyet, Gaziantep Valisi Sayın Erdal ATA’yı makamında ziyaret ettiler

24 Ocak 2015 / 00:08:08
GAZİANTEP EĞİTİM FAKÜLTESİ - Eğitim Fakültesi

Fakültemiz Dekanı Sayın Prof. Dr. Nuri Yavuz ve Doç. Dr. Habib ÖZGAN, Yrd. Doç. Dr. Mehmet YAŞAR ve Dr. Metin ÖZKAN’dan oluşan heyet Gaziantep Valisi Sayın Erdal ATA’yı makamında ziyaret ettiler. Samimi bir ortamda geçen ziyarette eğitim ile ilgili sorunlar ve çözüm önerilerine ilişkin karşılıklı fikir alışverişinde bulunuldu.

Sayın Ata, ziyarette yaptığı konuşmada, eğitimin önemini farklı noktalara değinerek vurgulayarak eğitime, diğer toplumsal alt sistemlerin tamamının iyileştirilmesindeki rolünü düşünerek ayrı bir önem verilmesi gerektiğini belirttiler. Okullarda öğrencilerin sportif, kültürel ve sosyal etkinlikler yapabilecekleri gerekli alanların yeterli düzeyde olmamasının çözülmesi gereken sorun alanlarından başında geldiğini sözlerine ekleyen Vali ATA, Gaziantep’te eğitimin niteliğini geliştirmek adına Eğitim Fakültesi ile işbirliğini geliştirmeyi amaçladığını ifade ettiler.

Dekanımız Prof. Dr. Nuri YAVUZ, eğitime ne kadar önem verilmesi gerektiğini tarihsel bir anekdotu paylaşarak vurguladılar.

“Fransızların Napolyon’la Almanya’yı işgal ettiği yıllardır ve Almanlar ülkelerini işgalden kurtarabilmek için ne kadar çalışsalar da başarılı olamıyorlardır. Hızla ilerleyen Fransız işgalini durdurmak için çözüm arayışı içinde olan zamanın yöneticileri ünlü Alman filozof Goethe’ye başvurmuşlardır. Ülkelerini işgalden kurtarmak için neler yapmaları gerektiğini sorarlar. Bu soruya Goethe ‘Okul yaptırın’ cevabını vermiştir. Cevaptan tatmin olmayan yada soruyu Goethe’nin tam anlamadığını düşünen yöneticiler; sorularını ‘Ülkemizi işgalden nasıl kurtarabiliriz?…’ diye tekrarlamışlar!… Goethe’nin cevabı kesindir; ‘Biraz önce dedim ya: OKUL YAPTIRIN!... Bunun üzerine Alman yöneticiler kızgınlıkla Goethe"ye: ‘ülkemiz işgal ediliyor! Sizde bize okul yapın diyorsunuz… Sizden daha akıllı fikir alacağımızı umuyorduk!...’ diye sitem etmişler!… Bunun üzerine Goethe; ‘Eğer şimdi okul yaparsanız bugün kaybettiklerinizden daha fazlasını yarın geri alırsınız ve her zaman güçlü olursunuz!...’ demiştir.”

Almanya’nın, iki dünya savaşından yenik ayrılmış bir ülke olarak, şimdiki gelişmişlik düzeyinin arkasında eğitime bu açıdan bakılmasının etkisini vurgulayan Dekan Prof. Dr. Nuri YAVUZ, Gaziantep’te eğitimin niteliğine katkı sağlayabilecek her projeye tüm güçleriyle destek olacaklarını sözlerine eklediler.

Gaziantep Eğitim Fakültesi ve EYED-der (Eğitim Yöneticileri ve Deneticileri Derneği) işbirliği ile 07-09 Mayıs 2015 tarihleri arasında Gaziantep’te düzenlenecek olan “10. Ulusal Eğitim Yönetimi Kongresi” ile ilgili düzenleme kurulu üyeleri Doç. Dr. Habib ÖZGAN, Yrd. Doç. Dr. Mehmet YAŞAR ve Dr. Metin ÖZKAN sayın valiye bilgi arzında bulundular. Ana teması “Geleceği Şekillendirme İçin Eğitim Politikaları” olan kongrenin ülkemiz eğitim meselelerine ulusal ve uluslar arası seçkin katılımcıların bakış açılarıyla çözümler ortaya koyabileceği ifade edildi. Ayrıca kongrede, Gaziantep’in eğitim sorunlarının özel olarak ele alınacağı “Göçmen Eğitimi Politikaları”, “Değerler Eğitimine Yönelik Politikalar”, “İnsangücü Planlamasına Yönelik Politikalar”, “Eğitimde Çıktıların Geliştirilmesine Yönelik Politikalar” gibi alt temalara yer verilmesine özel bir değer atfedildiği vurgulandı.

Sayın Vali Ata, kongrenin eğitim fakültemizin gayretleriyle Gaziantep’te düzenlenmesinden duyduğu mutluluğu vurgulayarak, her türlü valilik makamı olarak destek ve işbirliğine hazır olduklarını ifade ettiler.

Resimler