YÜKSEKOKULUMUZDA “MİLLİ EGEMENLİK” KONFERANSI

20 Nisan 2012 / 11:57:44
ISLAHİYE MESLEK YÜKSEKOKULU - UZM. BİLAL ERDOĞAN

İslahiye MYO'dan "Milli Egemenlik" konulu konferans yapıldı.

Gaziantep Üniversitesi İslahiye Meslek Yüksekokulu'nda sosyal ve kültürel faaliyetleri kapsamında Yrd. Doç. Dr. Süleyman Ünüvar tarafından "Milli Egemenlik" konulu konferans verildi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açılışının 92. yıldönümü dolayısıyla Gaziantep Üniversitesi İslahiye Kültür Merkezi'nde düzenlenen "Milli Egemenlik" konulu konferansta konuşan Yrd. Doç. Dr. Ünüvar, 23 Nisan

1920 yılında toplanan 1. Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin; Milli bir Meclis olduğunu, idealist, fedakar, demokratik, inkılapçı, olağanüstü ve kahraman bir Meclis olduğunu söyledi.

Yrd. Doç. Dr. Ünüvar, 23 Nisan 1920 Yılında açılan Meclisin tek amacının ülkeyi işgallerden kurtarmak ve milli egemenliği esas kılmak olduğunu vurgulayarak Mustafa Kemal Atatürk'ün 30 Ağustos 1924 yılındaki " Egemenlik öyle bir nurdur ki, onun karşısında zincirler erir, taç ve tahtlar yanar mahvolur. Milletlerin esareti üzerine kurulmuş müesseseler her tarafta yıkılmaya mahkumdurlar" sözüyle Milli egemenliğin önemini anlattığını kaydetti.

Yrd. Doç. Dr. Ünüvar konuşmasını, Türkiye Cumhuriyeti yaşadığı müddetçe "Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir" ilkesinin değişmeyeceğini söyleyerek tamamladı.

Konferansa; Gaziantep Üniversitesi İslahiye MYO Müdürü Yrd. Doç. Dr. Metin Yıldırım, Nurdağı Kaymakamı Abdulkadir Okay, 106. Topçu Alayı Komutanı VE İslahiye Garnizon Komutanı Kurmay Kd. Topçu Albay Metin Alpcan’ın yanısıra İslahiye ve Nurdağı Daire Amirleri, Yüksekokulun Akademik ve İdari personeli, öğrenciler ile vatandaşlar katıldı.

Konferansın akabinde konuşmacı Ünüvar'a Konferansa katılan Kaymakam Okay ve Garnizon Komutanı tarafından Yüksekokul adına teşekkür belgesi ve hediye takdim edildi.

Resimler