Gaziantep Üniversitesi

GAZİANTEP ÜNİVERSİTESİ

English
KİMYA BÖLÜMÜ 
ANA SAYFAFEN-EDEBİYAT FAKÜLTESİ
Duyuru / Doküman
Genel Bilgiler

                          BÖLÜMÜMÜZ WEB SAYFASINA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Gaziantep Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü web sayfasına Hoş Geldiniz.

2003 Yılında kurulan Kimya Bölümü, 2003-2004 Eğitim ve Öğretim döneminden itibaren Fen Bilimleri Enstitüsüne bağlı olarak Yüksek Lisans programı, 2009-2010 Eğitim ve Öğretim döneminde ise doktora programına öğrenci almaya başlamıştır. 2010/2011 Eğitim Öğretim yılından itibaren ise kimya lisans eğitimi vermek üzere eğitim öğretim faaliyetlerine başlamıştır. Türk ve yabancı uyruklu öğrencileriyle uluslar arası nitelikte bir bölüm olan bölümümüzde halen, Analitik Kimya, Organik Kimya, Anorganik Kimya, Fizikokimya, Polimer Kimyası ve Biyokimya olmak üzere 6 anabilim dalı bulunmaktadır. Kimya Bölümü, eğitim öğretim faaliyetlerini 2 profesör, 2 doçent, 4 yardımcı doçent ve 4 araştırma görevlisi ile sürdürmektedir. Bölümümüz bünyesinde öğrenci, enstrümental analiz ve araştırma laboratuvarları olarak toplam 6 adet laboratuvar bulunmaktadır

 

VİZYON

  • Eğitim ve öğretim kalitesini uluslararası standartta arttırmak.

  • Uluslar arası bir bölüm oluşturmak üzere Lisans ve Lisansüstü  eğitime devam eden yabancı uyruklu öğrenci sayısını arttırmak

  • Eğitim ve araştırma hedeflerini Türkiye'nin ve dünyanın güncel gereksinimleri doğrultusunda belirlemek.

  • Alanında, saygın  üniversitelerle  rekabet edebilen, ulusal ve uluslararası düzeyde araştırma faaliyetleri yaparak bilgi birikimi ve araştırma alt yapısını arttıran, ulusal ve uluslararası düzeyde saygınlığa, referans laboratuvarlara sahip ulusal kimya sektörüne yön verebilen öncü bir bölüm olmak.

  • Araştırma kurumları, üniversiteler, sanayi Ar-Ge işbirliği ve uluslararası ortak çalışma projeleri ile yeni teknolojiler ve ürünler geliştirmek.

  • Öğrencilerini gerçek dünya deneyimleri ve iş hayatına tam olarak hazırlayabilmek.

  • Mezunlarının ileri düzeyde bilgi ve becerileriyle iyi imkânlarla kolay iş bulabildiği veya kendi iş imkânlarını kendilerinin oluşturabildiği toplumda imajı yüksek bir bölüm olmak. 

 

MİSYON

İnsanlığın refahı için  ihtiyaç duyulan bilgi, deneyim ve alt yapı ile donatılmış olan eğitim-öğretim kadrosunun  rehberliğinde, bilimsel gelişmeleri teknolojiye, üretime ve yüksek katma değerli ürünlere dönüştüren, sanayinin AR-GE ve Kalite bölümlerinde çalışarak gelişimine katkıda bulunan, çalıştığı her alanda artı değer katabilen, gelişen teknolojiye uyumlu, bilimsel gelişmeleri üretime dönüştüren, topluma ve çevreye duyarlı, entellektüel ve kritik düşünme yeteneklerini daima geliştiren uluslararası standartlarda kimyager, yüksek kimyager ve doktora düzeyinde elemanlar yetiştirmek.

 

 

GAZİANTEP ÜNİVERSİTESİ

Adres Üniversite Bulvarı 27310 Şehitkamil - Gaziantep, TÜRKİYE
Tel +90 (342) 360 1200   &  +90 (342) 317 1000
Faks +90 (342) 360 1013
E-posta bilgi@gantep.edu.tr
Tasarım ~GAÜN Bilgi İşlem WebGrubu