Gaziantep Üniversitesi

GAZİANTEP ÜNİVERSİTESİ

English
BİYOLOJİ BÖLÜMÜ 
ANA SAYFAFEN-EDEBİYAT FAKÜLTESİ
Duyuru / Doküman
DOKTORA BURSU14 Aralık 2017
ÇAĞRI31 Ekim 2017
Burs Başvuru24 Ekim 2017
Genel Bilgiler

BÖLÜMÜMÜZ WEB SAYFASINA ULŞAMK İÇİN TIKLAYINIZ


Biyoloji Bölümü Fen Edebiyat Fakültesi bünyesinde 2000 yılında kurulmuştur. Lisans ve Yüksek Lisans programları 2000-2001, Doktora ve İkinci Öğretim programları ise sırasıyla 2005-2006 ve 2007-2008 eğitim öğretim yıllarında başlatılmıştır. Bugün itibariyle, bölümde örgün öğretim verilmekte ancak ikinci öğretim programı bulunmamaktadır.

Biyoloji lisans programı ilk 6 yarıyıl sadece zorunlu dersleri içermekte, 7. ve 8. yarıyıllarda ise seçmeli dersler ağırlıklı olarak yer almaktadır.  Hedefimiz, öğrencilerimizin temel bilgi ve pratik becerilerini geliştirerek mezun olduklarında eğitim, gıda ve ilaç endüstrisi, tarım, ormancılık ve sağlık gibi alanlarda iş bulma olanaklarını arttırmaktır.

Bölümümüzde; Botanik, Genel Biyoloji, Moleküler Biyoloji ve Zooloji olmak üzere 4 Anabilim dalı bulunmakta ve akademik kadro 4 Profesör, 5 Doçent, 4 Yardımcı Doçent,  4 Araştırma Görevlisi ve 1 Biyolog' dan oluşmaktadır.

Bölümümüz, Fen Bilimleri Enstitüsü bünyesinde Biyoloji Ana Bilim Dalı olarak Tezli Yüksek Lisans ve Doktora eğitimi vermektedir. Bölümümüz ayrıca Biyokimya Bilimi ve Teknolojisi yüksek lisans programına da destek sağlamakta ve işbirliği yapmaktadır.

Biyoloji Bölümü'nde geniş koleksiyona sahip Herbaryum ve Zooloji Müzesi de dahil olmak üzere çok sayıda Araştırma Laboratuvarı yer almaktadır.

Biyoloji Bölümünün temel çalışma konuları:

Botanik: Bitki fizyolojisi, bitki stres fizyolojisi, bitki sistematiği, mikoloji, çevre biyolojisi ve çimlenme fizyolojisi.

Genel Biyoloji: Ekoloji, çevre biyoteknolojisi, biyoremidasyon, toprak biyolojisi, toprak erozyonu, vejetasyon çalışmaları ve ekolojik tarım.

Moleküler Biyoloji: Bitki meleküler biyolojisi ve biyoteknolojisi, bitki doku kültürleri, moleküler bitki patojen ilişkileri, kalıtsal hastalıkların ve kanserin moleküler biyolojisi ve genetiği ve populasyon genetiği

Zooloji: Insecta ve Arachnida sistematiği, Hayvan fizyolojisi ve parazitolojisi

GAZİANTEP ÜNİVERSİTESİ

Adres Üniversite Bulvarı 27310 Şehitkamil - Gaziantep, TÜRKİYE
Tel +90 (342) 360 1200   &  +90 (342) 317 1000
Faks +90 (342) 360 1013
E-posta bilgi@gantep.edu.tr
Tasarım ~GAÜN Bilgi İşlem WebGrubu