Gaziantep Üniversitesi

GAZİANTEP ÜNİVERSİTESİ

English
MATEMATİK BÖLÜMÜ 
ANA SAYFAFEN-EDEBİYAT FAKÜLTESİ
Genel Bilgiler

                                          BÖLÜMÜMÜZ WEB SAYFASINA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ

1987 yılından bu yana, Mühendislik Fakültesinin bütün bölümlerine servis dersi vermekte olan Matematik Bölümü ilk öğrencilerini 1996 yılında almıştır. Bölüm ikinci öğretim programını 2007 yılında açmıştır. Matematik Bölümü, düzenli olarak 2000 yılından bu yana lisans, 2003 yılından bu yana da yüksek lisans mezunları vermektedir. Ayrıca 2013 yılından itibaren de doktora öğrencisi almaya başlamıştır.

Bölüme her yıl yaklaşık 100 öğrenci alınmaktadır. Zorunlu ve Seçmeli derslerden oluşan lisans programını başarı ile tamamlayan öğrenciler "Gaziantep Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Lisans Diploması" ve "Matematikçi" ünvanı alarak mezun olurlar. İsteyen başarılı öğrenciler lisans eğitimlerini tamamladıktan sonra bölümde yüksek lisans ve doktora eğitimlerini de yapabilmektedirler.

Alanında uzmanlaşmış, analitik düşünebilen ve matematiksel düşünme kabiliyetine sahip bireyler yetiştirmeyi ilke edinen matematik bölümü; 3 Profesör, 5 Doçent, 7 Yardımcı Doçent öğretim üyesi ve 5 araştırma görevlisi ile eğitim hayatını sürdürmektedir.

Bölümde Uygulamalı Matematik, Fonksiyonel Analiz ve Fonksiyonlar Teorisi, Topoloji, Cebir ve Sayılar Teorisi ve Geometri Anabilim Dalları bulunmaktadır.

Matematikçilerin Çalışma Alanları:

Matematik eğitimi bilgisayar alanında çalışabilmek için gerekli temel bilgi ve beceriyi kazandırdığından, mezunlar özel veya kamu kuruluşlarında bilgisayar ağırlıklı işlerde çalışabilmektedirler. Uygulamalı Matematik alanında yetişenler DİE, MTA, TEK, DSİ gibi resmi kuruluşlarda görev alabilmektedir. Bilgi-işlem, iş-ticaret, sosyal ve temel bilimlerdeki araştırma alanlarında Matematikçilere gereksinim duyulmaktadır. Mezunlar, ayrıca Milli Eğitim Bakanlığının öngördüğü koşullarda orta eğitimde, özel lise ve dershanelerde öğretmen olarak çalışabilmektedirler.

GAZİANTEP ÜNİVERSİTESİ

Adres Üniversite Bulvarı 27310 Şehitkamil - Gaziantep, TÜRKİYE
Tel +90 (342) 360 1200   &  +90 (342) 317 1000
Faks +90 (342) 360 1013
E-posta bilgi@gantep.edu.tr
Tasarım ~GAÜN Bilgi İşlem WebGrubu