Gaziantep Üniversitesi

GAZİANTEP ÜNİVERSİTESİ

English
METALURJİ VE MALZEME MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ 
ANA SAYFAMÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ
Duyuru / Doküman
Genel Bilgiler

Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü, Gaziantep Üniversitesi Mühendislik Fakültesi bünyesinde bulunan on bir mühendislik bölümününden biridir. Uygarlığın başlangıcından bu yana, insanoğlunun teknolojik gelişmesi malzemelerin keşfedilmesi, geliştirilmesi ve kullanımına bağımlı olmuştur. Günümüz teknolojisi, büyük bir çeşitlilikliğe sahip mevcut mühendislik malzemelerinin karmaşık yapıları ve etkileyici özellikleri sayesinde olağanüstü hale gelmiştir. Tüm mühendislik alanlarında metal, seramik, polimerik veya kompozit malzemeler kullanılır. Hemen hemen tüm mühendislik alanlarındaki gelişmeler, malzemelerin bolluğuna rağmen halen uygun özelliklere sahip malzemelerin mevcudiyeti ile kısıtlıdır. Metalurji ve malzeme mühendisleri malzemelerin seçimi, üretim yöntemleri, işlemesi ve bitirilmesi konularında eğitilirler. Metalurji ve malzeme mühendisleri, yeni malzemeler geliştirilmesi ve bunların özelliklerini anlamanın yanı sıra hammadde ve enerji kullanımını optimize ederek daha verimli üretim süreçlerini kontrol ve geliştirmeyle ilgilenirler.
MİSYONUMUZ
Temel ilkeleri, pratik uygulamaları, sözlü ve yazılı iletişim becerileri ve mesleki uygulamaları ve etiki vurgulayan kapsamlı, ileriye dönük ve geniş tabanlı müfredatı sağlayarak metalurji ve malzeme mühendisliği alanında geleceğin endüstriyel ve akademik liderlerini yetiştirmektir.
VİZYONUMUZ
Uzman ve kendi alanlarında deneyimli akademik kadrosu ve sürekli gelişimiyle uluslararası düzeyde tanınan bir pozisyon kazanmak ve lider metalurji ve malzeme mühendisliği bölümlerinden biri olmayı amaçlamaktadır.

 

GAZİANTEP ÜNİVERSİTESİ

Adres Üniversite Bulvarı 27310 Şehitkamil - Gaziantep, TÜRKİYE
Tel +90 (342) 360 1200   &  +90 (342) 317 1000
Faks +90 (342) 360 1013
E-posta bilgi@gantep.edu.tr
Tasarım ~GAÜN Bilgi İşlem WebGrubu