Gaziantep Üniversitesi

GAZİANTEP ÜNİVERSİTESİ

English
ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ PROGRAMI 
ANA SAYFA
Duyuru / Doküman
Atölye / Laboratuvar
Elektronik Teknolojisi Laboratuvar Çalışmaları
Genel Bilgiler

ENDÜSTRİYEL ELEKTRONİK TEKNİKERİ Sanayide kullanılan her türlü elektronik cihazın ve elektronik devrelerin kurulması, bakım ve onarım işlerinde elektronik mühendisleri ile birlikte çalışan ara insan gücüdür. 

GÖREVLERİ - Sanayide kullanılan elektronik cihazları monte eder, - Elektronik cihazları ve elektronik devreleri işletir ve bakımını yapar, - Elektronik cihazlarda ve elektronik devrelerde meydana gelen arızaları onarır, - Fabrikalarda otomatik kontrol ve kumanda sistemlerinin bakım, onarım ve montajını yapar, - Sanayide kullanılan bilgisayarlı sistemlerin bakım, onarım ve montajını yapar. 

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI Endüstriyel elektronik teknikerleri; endüstrinin elektronikle ilgili bakım ve onarım servislerinde, elektrik ve elektronik devre ve devre gereçleri üreten tesislerde, asansör imalat ve montajında, bant sistemlerinin kontrol ve kumanda kısımlarında, yürüyen merdivenlerin bakım, onarım ve montajında, otomotiv sanayiinde, uçak sanayisinde, bilgisayar sistemlerinde (yazılım, montaj, tamir), faks şirketlerinde, haberleşmede, savunma sanayii gibi alanlarda çalışırlar. 

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ İki yıllık eğitim süresince öğrenciler; Analog Elektronik, Mikro Denetleyiciler, Programlanabilir Denetleyiciler, Sayısal Elektronik, Elektrik Motorları ve Sürücüleri, Bilgisayar, konularında bilgi ve beceri kazanırlar. Alanları ile ilgili mesleki ve teknik becerilerini kullanarak çalışma sırasında karşılaştıkları problemleri nasıl çözebileceklerini öğrenirler. Matematik, Bilgisayar dersleri ve uygulamaları, Teknolojinin Bilimsel İlkeleri vb. dersleri teorik olarak öğrenirler. Ön lisans programını başarı ile bitirenler ÖSYM tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavında (DGS) başarılı oldukları taktirde, · Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, · Elektrik " Elektronik Mühendisliği, · Elektronik Mühendisliği, · Elektronik Öğretmenliği, · Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği, · Elektronik ve Haberleşme Öğretmenliği, · Elektronik ve Bilgisayar Öğretmenliği, · Endüstriyel Teknoloji Öğretmenliği, · Enerji Öğretmenliği, · Telekomünikasyon Mühendisliği Lisans programlarına dikey geçiş yapabilirler. 

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU - Eğitim sırasında Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun verdiği öğrenim ve harç kredisinden yararlanabilirler. Staj yaptıkları işletme ve kuruluştan belli miktarda ücret alırlar. - Eğitimden sonra kamu kurumlarında çalışanlar teknik hizmet sınıfının faydalandığı ücret ve tazminatlardan yararlanırlar. Özel işyerlerinde çalışanlar için ise ücret durumu işyerinin büyüklüğüne, faaliyet alanına, çalışanın deneyim ve işindeki başarısına göre farklılıklar göstermektedir.

Programımızda 1. öğretim 60 öğrenci 2. öğretim 60 öğrenci kontenjanı bulunmaktadır.

GAZİANTEP ÜNİVERSİTESİ

EUA Üyelik Logosu
GAÜN Diploma Eki
Adres Üniversite Bulvarı 27310 Şehitkamil - Gaziantep, TÜRKİYE
Tel +90 (342) 360 1200   &  +90 (342) 317 1000
Faks +90 (342) 360 1013
E-posta bilgi@gantep.edu.tr
ALO GÜVENLİK | 317 1717
Tasarım ~ GAÜN Bilgi İşlem WebGrubu