Gaziantep University

GAZİANTEP UNIVERSITY

Türkçe
 
HOMEPAGE
ÖĞRENCİLERİMİZE YÖNELİK SEMİNER
25 October 2017 09:59:28
VOCATIONAL SCHOOL OF HIGHER EDUCATION IN ISLAHİYE - UZM. BİLAL ERDOĞAN

Yüksekokul öğrencilerimize yönelik İdeal Eş seçimi nasıl olmalı? konulu seminer düzenlendik.
İslahiye Meslek Yüksekokulu ve İslahiye Sosyal Hizmetler işbirliği ile düzenlenen seminer İslahiye Meslek Yüksekokulu Konferans Salonunda gerçekleşti.
Seminere islahiye Meslek Yüksekolu personeli ve öğrencileri katıldı.
Seminerde Sosyoloğ ve Sosyal Çalışmacı Murat YILDIRIM konuşmacı olarak öğrencilere İdeal Eş Seçimi nasıl olmalı konusunu anlattı.
Sosyolog Yıldırım Yükeskokulda yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Evlilik kurumu, toplumun temel direği olan ailenin başlangıç birimidir. Evlilik iki kişinin aile kurmak üzere kanunların uygun gördüğü şekilde, ruhen ve bedenen bir ömür boyu sürecek şekilde bir araya gelmesidir. Tarihin bütün dönemlerinde evlilik kutsal bilinmiş ve önemsenmiştir. Toplumun inanç ve kültürüne göre de belirli esas ve şartları da oluşmuştur. Evlilik dinler tarafından da önemsenmiştir. Hem beşeri hem de ilahi dinlerde bazı farklılıklar olsa da evlilik bütün dinlerce teşvik edilmiştir. Sağlıklı evliliklerin oluşmasında en önemli unsurun kişinin eşini seçmeyi tesadüflere bırakmaması ve bu kararı bilinçli olarak vermesinin gerektiği, evlendikten sonra eş seçiminden dolayı pişmanlık duyan bireylerin genellikle aşkın her türlü problemi halletmekte yeterli olduğuna inandıkları için evlilik sürecinde büyük problemler yaşadıkları ve hatta evlilik birlikteliklerini sonlandırmaya kadar götürdükleri görülmekte olduğunu belirtti.
Seminerde; Doğru eşi seçme konusunda belirleyici olan temel unsurların neler olduğu, Eş seçerken dikkat edilmesi gereken hususların neler olduğu, Kişinin doğru eşi seçtiğinden emin olmasını kolaylaştırıcı noktaların neler olduğu ele alındı.
Yüksekokul öğrencileri seminere büyük ilgi gösterdi.
Seminer sonunda Yüksekokul adına konuşmacı Murat YILDIRIM’a Teşekkür belgesi Yüksekoul Müdür Yardımcısı Öğ.Gör.Halim GÖK tarafından takdim edildi.

Images

Design ~GAUN WebTeam