Gaziantep University

GAZİANTEP UNIVERSITY

Türkçe
 
HOMEPAGE
ERASMUS+ Buluşmaları
16 October 2017 09:13:05
FACULTY OF HEALTH SCIENCES - Serkan ERGÜL

ERASMUS’tan ERASMUS+’a 30. Yıl Hikayesi
ERASMUS+ BULUŞMALARI
Gaziantep
Program
16 Ekim 2017

13.45 – 14.30: Kayıt

14.30 – 15.20: Erasmus+ Buluşmaları Açılışı ve Açılış Konuşmaları
Yer: (Mavera Kongre ve Sanat Merkezi – Oditoryum)
- Ali ŞAHİN, AB Bakan Yardımcısı
- Gabriel MUNUERA VINALS, AB Türkiye Delegasyonu Başkan Yrd.
- Mesut KAMİLOĞLU, Türkiye Ulusal Ajansı Başkanı
- Ali YERLİKAYA, Gaziantep Valisi
- Fatma Şahin, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı
- Prof. Dr. Ali GÜR Gaziantep Üniversitesi Rektörü

15.20 – 15.40: Açılış Kokteyli

Yer: (Mavera Kongre ve Sanat Merkezi – Turuncu Salon)
15.40 – 16.00: Erasmus+’ Programının Yükseköğretim Alanında Uluslararasılaşmaya Katkısı ve Bireyler ve Kurumlar Üzerindeki Etkileri
Gaziantep Üniversitesi, Prof. Dr. Metin BEDİR, Rektör Yardımcısı

16.00 – 16.20: Erasmus+ Proje Örneği (I): Bireyler ve Kurumlar Üzerindeki Etkileri
Gaziantep Üniversitesi, Erasmus+ Yükseköğretim Öğrenci Hareketliliğinden Faydalanan Öğrenciler

16.20 – 16.40: Erasmus+ Proje Örneği (II): Bireyler ve Kurumlar Üzerindeki Etkiler
Gaziantep Üniversitesi

16.40 – 17.00: Erasmus+ Programı Genel Tanıtımı
Türkiye Ulusal Ajansı

17.00 Kapanış Kokteyli

Erasmus+ Programının 30. Yılı Hakkında Bilgi Notu

Erasmus Programı, Avrupa Birliği’nin (AB) ilk programlarından olup, 1987 yılında sadece yükseköğretim alanında 3000 öğrencinin hareketliliği ile uygulanmaya konulmuş, geçtiğimiz 30 yıl içinde 9 milyon kişinin hayatına dokunmuştur.

Bugün ise, AB tarafından, Erasmus+ Programı adı altında, sadece yükseköğretim değil, okul eğitimi, yetişkin eğitimi, mesleki eğitim, gençlik ve spor alanlarındaki projelere destekler veriliyor.

Dünyadaki en uzun soluklu ve en başarılı hareketlilik programlarından biri olan Erasmus+ Programının 30. Yılı kutlamaları, kazanımları kamuoyuna duyurmak ve başarı öykülerini paylaşmak amacıyla, Brüksel’de 26 Ocak 2017 tarihinde gerçekleştirilen açılış etkinliği ile başlamıştır.

Yıl boyunca program ülkelerinde konferanslar, forumlar, diyalog toplantıları, paneller, sergiler ve çeşitli kutlamalar düzenlenmiştir. Şu ana kadar tüm program katılımcısı ülkelerde toplam 300’den fazla etkinlik düzenlenmiş ve bu etkinliklere yaklaşık 400 bin kişi katılmıştır.

Avrupa Komisyonu, program ülkelerindeki Erasmus kutlamaları çerçevesinde her ay öne çıkarılacak ve özel atıfta bulunulacak temalar belirlemiştir. Ekim ayının teması “Eğitim, Öğretim ve Gençlik Çalışmalarında Kalite”dir

Ülkemiz, 1999 Helsinki Zirvesi’nde Avrupa Birliği’ne adaylık sürecinin başlamasının hemen arkasından 2002 yılında imzalanan bir Çerçeve Anlaşma uyarınca kendi öncelikleri doğrultusunda aday ülkelere açık olan AB Programlarına katılım sağlamaktadır.

Bu çerçevede AB’nin eğitim ve gençlik alanındaki programları ilk katılım sağladığımız programlardandır. Bu programlardan 2004-2016 yılları arasında 427 binden fazla vatandaşımız yararlanmış ve ülkemiz projelerine yaklaşık 920 milyon Avro hibe dağıtılmıştır.

Bu programın en etkin faydalanıcılarından biri olan ülkemizde de, 2017 yılının başından beri, “Erasmus’tan Erasmus+’a 30. Yıl Hikayesi” teması ile bir dizi faaliyet yapılmaktadır. Ülkemizdeki ilk büyük etkinlik, 30 Mart 2017 tarihinde Ankara’da Türkiye Ulusal Ajansı tarafından düzenlenmiştir.

Türkiye Ulusal Ajansı, ayrıca, "Benim de bir Erasmus+ hikayem var" sloganı ile Erasmus+ faydalanıcılarının başarı öykülerini derlemekte ve ve bu yıla özgü olarak açılan http://erasmusplus30.ua.gov.tr/ adresli internet sayfasından ve sosyal medya adreslerinden paylaşmaktadır. Ayrıca “Benim Gözümden Erasmus+” adlı fotoğraf yarışmasıyla da yararlanıcılarına ulaşmıştır.

16 Ekim 2017 tarihinde Gaziantep Üniversitesi ev sahipliğinde yapılacak olan “Erasmus+ Buluşmaları da “Erasmus’tan Erasmus+’a 30 Yılın Hikayesi” de Avrupa Birliği Bakanlığı, Yükseköğretim Kurulu, Türkiye Ulusal Ajansı ve Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu tarafından birlikte organize edilmektedir.

Etkinlik boyunca, Programın tarihçesi hakkında bilgiler verilecek, iyi uygulama örnekleri ele alınacak ve öğrencilerle sohbet oturumu gerçekleştirilecektir.

Design ~GAÜN WebTeam