Gaziantep University

GAZİANTEP UNIVERSITY

Türkçe
 
HOMEPAGE
ÖFKE KONTROLÜ SEMİNERİ
16 May 2017 13:04:36
VOCATIONAL SCHOOL OF HIGHER EDUCATION IN ISLAHİYE - UZM. BİLAL ERDOĞAN

Gaziantep Üniversitesi İslahiye Meslek Yüksekokulu 2016-2017 Akademik yılı sosyal ve Kültürel etkinlikler kapsamında İslahiye Sosyal Hizmetler Merkezi işbiriliğiyle "Öfke Kontrolü” konulu seminer düzenlendi.
Gaziantep Üniversitesi İslahiye Meslek Yüksekokulu Personeli, Sosyal Hizmetler Müdürlüğü Personeli ve öğrencilerin katılımıyla gerçekleşen seminerde Psikoloğ Yasemin HEKİM tarafından "Öfke Kontrolü” konusu anlatıldı.
Seminere İslahiye Meslek Yüksekokulu öğrencileri yoğun ilgi gösterdi.
Gaziantep Üniversitesi İslahiye Meslek Yüksekokulu Konferans salonunnda gerçekleşen "Öfke Kontrolü” konulu seminerde konuşan Psikoloğ Yasemin HEKİM şunları söyledi. “Öfke Kontrolü; İnsanların kontrol etmekte en çok zorlandıkları duygu öfkedir. Öfke hiçbir zaman sebepsiz değildir, ama nadir olarak iyi bir nedeni vardır. Öfkeyi dışa vurmak da, öfkeyi azaltmak yerine aksine arttırır. Öfke öfkeyi besler. Aklın frenlemediği hiddet, patlayarak şiddete dönüşür. Kişinin sürekli olarak öfkelenmesine neden olan olayı düşünmesi, kendini tehdit altında hissetmesi ve sinir bozucu bir olaya tanıklık etmesi öfkesini arttırır. Öfkeyi kontrol etmek için 1.kişi odak noktasını değiştirebilir, dikkatini başka yöne çevirebilir; 2.kendisinde öfkeye yol açan düşünceler zincirini bulabilir ve 3.ortamı değiştirebilir, öfkelendiren kişiden bir süre uzak kalabilir. Öfkenin sonuçları olarak daFizyolojik tepkiler; Kan şekerinin yükselmesi, Nabzın ve kan şekerinin artması, Sık sık ve zor nefes alma, Baş, kas, sırt ve boyun ağrısı olur. Zihinsel tepkileri ise; Konsantrasyon bozukluğu, Düşük performans, Unutkanlık, Uykusuzluk, Dikkatsizlik olur. Davranışsal tepkiler; Sigara tiryakiliği, Huzursuzluk, Acelecilik, İlaç kullanımı, Aşırı yemek yeme olur. Bunun için; Kızgınlığın altında yatan üzüntü ve korkularınızla yüzleşin, tanımaya çalışın. Empatik anlayışı geliştirin. En çok öfkelendiğiniz şeyler ve verdiğiniz tepkilerle yüzleşin, kendinizi tanıyın kısacası. Dinleyin ve iyi iletişim kurun. Öfkelenmenize neden olan davranışları bulun ve onları çözmeye çalışın. Kendinizi rahatlatacak şeyler keşfedin. Sorun odaklı değil, çözüm odaklı olun. Öfkelendiğimizde; GEVŞE, DÜŞÜN, DAVRAN, SAKİNLEŞİNCEYE KADAR SAKİN OL, SAKİN OLUN, Yine sinirlediğimizde şunuda yapmayı unutmayalım; Derin derin nefes al ve 10’a kadar sayın” dedi
Konferans sonunda Yüksekokul Müdür Yrd. Halim GÖK semineri veren Psikoloğ Yasemin HEKİM’e teşekkür belgesi takdim etti.


Images

Design ~GAUN WebTeam