Gaziantep University

GAZİANTEP UNIVERSITY

Türkçe
 
HOMEPAGE
SAĞLIKLI YAŞAM PROJESİ KAPSAMINDA KONFERANS "GÜNEŞİN ZARARLARI VE KORUNMA YÖNTEMLERİ"
03 June 2015 12:18:14
VOCATIONAL SCHOOL OF HIGHER EDUCATION IN ISLAHİYE - UZM. BİLAL ERDOĞAN

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) İslahiye Meslek Yüksekokulu Toplumsal Duyarlılık Projelerinden olan Sağlıklı Yaşam Projesi etkinlikleri kapsamında GAÜN Tıp Fakültesi Dermatoloji ABD Öğretim Üyesi Prof. Dr. Necmettin KIRTAK tarafından, “Güneşin Zararları ve Korunma Yöntemleri” konulu konferans verildi.

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) İslahiye MYO Toplumsal Duyarlılık Projeleri etkinlikleri kapsamında; Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Necmettin KIRTAK tarafından “Güneşin Zararları ve Korunma Yöntemleri” konulu konferans verildi.


İslahiye Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen konferansa İslahiye Meslek Yüksekokulu Müdürü Y.Doç.Dr. H.Ahmet DEVECİ, İslahiye Belediye Başkan v. Ergün MİDEOĞLU ve Diğer İslahiye Protokolü, Akademik ve İdari Personeller, Vatandaşlar, İslahiye MYO öğrencileri katıldı.

2014-2015 Akademik yılı Toplumsal Duyarlılık Projeleri kapsamında İslahiye MYO İşletme Yönetimi ve Lojistik programı için hazırlanan Sağlıklı Yaşam Projesi etkinliklerinin ilki olarak düzenlenen konferans dinleyenler tarafından büyük ilgi gördü.

Sağlık Yaşamanın önemine dikkat çeken Prof. Dr. KIRTAK, Sağlıklı yaşam için sağlığımız için yapılması gerekenlerin yapılması halinde daha sağlıklı yaşayacağımızı belirterek, sağlıklı yaşamda güneşin çok büyük bir etken olduğunu belirtti.


Sağlık yaşam için dikkat edilmesi gereken kurallara dikkat çeken Prof. Dr. KIRTAK, “Bunun için yeterli ve dengeli beslenmeli, düzenli fiziksel aktivitelerde bulunulmalı, alkol, tütün ve ürünlerinden uzak durulmalı, hijyen kurallarına uyulmalı, stresten uzak olmalı ve Güneşin Zararlarından Korunmalıdır” şeklinde konuştu.

Prof. Kırtak konferansta yaptığı konuşmada “Güneşin olumlu etkilerini şöyle sıraladı. Hayatın devamı için gerekli, Vitamin D sentezi, Psikolojik durum üzerinde pozitif etkisi, Deride melanin yapımını uyarıcı özelliğinin yanında olumsuz etkilerinin de bulunduğunu bunların Deri kanserleri, Fotoyaşlanma ve Fotodermatozlar olduğunu belirterek insanlar güzellikleri için bronzlaşıyor, tabi ki bronzlaşma Sağlıklı, Atletik, Kültürlü ve zengin gösteriyor ancak bronzlaşmanın getireceği güzellik geçici ve Kırışıklıkları ise kalıcıdır” diyerek güneş ışınlarından nasıl korunmanın yollarını ise şöyle açıkladı:Saat 10:00 ila 16:00 arası güneşe çıkılmamalıdır. Çünkü zararlı güneş ışınlarının 2/3' ü bu zaman diliminde saçılır. Yine Bina içinde kalınmalı.Gölgede bulunmak yeterli koruma sağlamaz. Deniz, kum, kar, beton, cam, asfalt gibi yüzeylerde yansıma oldukça fazladır.Herkesin güneş altında şapka, t-shirt ve güneş gözlüğü kullanması gerekmektedir.Bunların yanında -Şemsiye ve şapka kullanılmalı 10 cm genişliğinde kenarlığı olan bir şapka yüz, boyun ve ensede ortalama SPF 3-5 arasında bir koruma sağladığını ve UV spektrumun 99-100’ünü emen güneş gözlüklerinin kullanılması gerektiğini, Yaz ve kış aylarında cilt tipine uygun güneşten koruyucular kullanılmasını,Giysilerin koruma değerleri SPF 15-50 arası değişebildiğini ve Giysinin sıklığı, kalınlığı, ıslak olması Klasik giysilerin koruması yeterli olduğunu vurgulayarak Giyinmek halen en ucuz ve yan etkisi olmayan güneşten korunma yoludur.” Dedi.

Konferansın sonunda konuyla ilgili konuşan İslahiye Meslek Yüksekokulu Müdürü Y.Doç.Dr. H.Ahmet DEVECİ “Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yılda güzel projelerimizle topluma katkı sağlamaya devam ediyoruz. Bu doğrultuda sağlıklı yaşam hepimizin hakkı olduğunu bilmenizi istiyorum, bu vesileyle yoğun işlerinin arasında zaman ayırarak bizlere sağlıklı yaşam konusunda yön verecek Prof. Dr. sayın Necmettin KIRTAK hocamıza, her zaman desteklerini esirgemeyen Rektörümüz Prof. Dr. M.Yavuz COŞKUN’a ve Yardımcılarına ve programın hazırlanmasında büyük emeği geçen TDP Proje danışmanı Bilal ERDOĞAN ve öğrencilerimize gönülden teşekkür ediyor, katılımlarınızdan dolayı tüm konuklarımıza da şükranlarımı sunuyorum.” Dedi.

Konferansın sonunda Konferansı veren Prof. Dr. Necmettin KIRTAK’a Yüksekokul Müdürü Y. Doç. Dr. H.Ahmet DEVECİ Teşekkür Belgesi takdim etti, Belediye Başkan v. Ergün MİDEOĞLU Hediye takdim ederken Proje Danışmanı Bilal ERDOĞAN ve Proje öğrencilerince de Çiçek Buketi takdim edildi.

Konferansa katılan Lojistik Programı proje öğrencisi Cuma KARA konferansla ilgili şunları söyledi “Konferans gerçekten biz öğrenciler için çok yararlı oldu. Konferansı veren hocamıza ve kendi hocalarımıza çok teşekkür ediyorum, Çok istifade ettik. Böyle güzel konferansların sık sık yapılması öğrenci arkadaşlarımız için çok yararlı oluyor, çünkü biz merkez kampusu dışındayız Üniversite merkezindeki etkinliklere katılamıyoruz, böyle güzel etkinlikler bizleri hayata daha çok hazırlıyor” dedi.

Images

Design ~GAUN WebTeam