Gaziantep University

GAZİANTEP UNIVERSITY

Türkçe
 
HOMEPAGE
SİGARA ve TOPLUMSAL MALİYETİ KONULU KONFERANS
02 April 2015 16:15:54
VOCATIONAL SCHOOL OF HIGHER EDUCATION IN ISLAHİYE - UZM. BİLAL ERDOĞAN

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) İslahiye Meslek Yüksekokulu tarafından hazırlanan konuşmacılığını GAÜN İslahiye Meslek Yüksekokulu Öğr. Gör. M. Murat KANKAYA’nın yaptığı “Sigaranın Toplumsal Maliyeti” adlı konferans GAÜN İslahiye Meslek Yüksekokulu Konferans Salonunda gerçekleştirildi.

İslahiye Meslek Yüksekokulunda düzenlenen konferansa Yüksekokul Akademik ve İdari personelin yanısıra Yüksekokul Öğrencileri katıldı.

Öğr. Gör. M. Murat KANKAYA, yapılan araştırmalara göre; kişinin anne-babasının sigara içmesi, arkadaşlarının sigara içmesi ve model olarak seçtikleri insanların sigara içmesi durumunda bu kişilerin de sigaraya başlama olasılıklarının yükseldiğini bildirdi.

Yaşam standardını olumsuz yönde etkileyen sigaranın, sağlığa verdiği zararlara değinen Öğr. Gör. M. Murat KANKAYA, sigaranın içerisinde yer alan kimyasalların insan vücudu üzerinde ne gibi etkilere sebep olduğunu görsellerle açıkladı.

İnsanların kendisine verdiği zararın yanında, çevresine verdiği zarardan da bahseden Öğr. Gör. M. Murat KANKAYA pasif içiciliğin neden olduğu bebek ve çocuk ölümlerine vurgu yaptı. Bunlarla beraber sigaranın çevreye ve ekonomiye verdiği zararları anlatarak, sigara içilmediği takdirde ülkede gerçekleştirilebilecek projelere atıfta bulundu.

Konferansta Yüksekokul Öğrencisi Harika AYHAN konuyla ilgili duygu ve düşüncelerini anlattı. Sigarayı bırakmasında en büyük payın ailesi ve hocaları olduğunu vurguladı. AYHAN Öğrenci arkadaşlarına lütfen sigara içmeyin, yaklaşmayın ve hatta sigara içen arkadaşlarınızı terk edin uyarısında bulundu.

Konferansın sonunda Yüksekokul Müdür Yardımcısı Öğ.Gör. İ.Halil KORKMAZ konferansı veren Öğ.Gör. M.Murat KANKAYA’ya Teşekkür ederek, konferansın çok etkili olduğunu vurguladı ve Sigarasız yaşam diledi ve Teşekkür Belgesi verdi. Yüksekokul Sekreteri Bilal ERDOĞAN’da Öğ.Gör. M.Murat KANKAYA’ya hediye takdim etti.

Images

Design ~GAUN WebTeam