Gaziantep University

GAZİANTEP UNIVERSITY

Türkçe
 
HOMEPAGE
AFET VE DEPREM BİLİNCİ KONFERANSI
20 March 2015 11:17:37
VOCATIONAL SCHOOL OF HIGHER EDUCATION IN ISLAHİYE - UZM. BİLAL ERDOĞAN

Gaziantep Üniversitesi İslahiye Meslek Yüksekokulu Toplumsal Duyarlılık Projesi dersi kapsamında, 1. derece deprem bölgesi olan İslahiye’de Ortaokul ve Lise öğrencilerine yönelik olarak “Afet ve Deprem Bilinci” adlı konferans düzenlendi.

Projenin uygulanmasına 01-07 Mart deprem haftasında başlanmış ve bahar dönemi sonuna kadar ilçedeki tüm okullara gidilerek seri konferanslar düzenlenerek afet ve deprem bilinci oluşturulmaya çalışılacak.

2014-2015 Akademik yılında Toplumsal Duyarlılık Projeleri dersi kapsamında hazırlanan Afet ve Deprem Bilinci projesi uygulanmaya başlanmış bu doğrultuda İslahiye İlçesinde konferans salonu olan tüm ortaöğretim ve lise öğrencilerine ve öğretmenlerine yönelik olarak seri Afet ve Deprem Bilinci konferansı düzenlenmiştir.

Konferansların ilki İslahiye Gülpembe Ortaokulunda başlayarak daha sonra İslahiye Opet Anadolu Lisesi, İslahiye Anadolu İmam Hatip Lisesi ve 75. Yıl İlköğretim ve Ortaokulunda tamamlanmış ve diğer okullarda da periyodik olarak devam edecek.

Öğrencilere ve okul öğretmenlerine afet ve depremle ilgili sunum yapan TDP Proje Koordinatörü Bilal Erdoğan deprem öncesi, sırası ve sonrasında alınacak tedbirleri anlattı. Erdoğan, “% 92 Deprem kuşağında olan ülkemizde depremden kaçış mümkün değildir. Depremi önleyemeyeceğimize göre, sağlam yere sağlam binalar yapıldığı takdirde korkulacak bir şey yoktur” dedi.

Erdoğan, “Deprem olmadan önce yanımızda iletişim bilgilerini içeren kimliğimizin olması gerekir. Deprem çantası, evimizde bulunan dolap, kitaplık gibi eşyalarımızın duvara sabitlenmeli. Deprem olduğunda evde bulunuyorsak, dolap, koltuk, çamaşır makinesi gibi ağır eşyaların yanına cenin vaziyette durmalıyız. Tiyatro, sinema vb gibi yerlerde koltukların yan kısmına, yolda araçta isek arabayı durdurarak arabanın yanına cenin vaziyete geçmeli, okulda sınıftaysak sıraların altına değil yanına yine cenin vaziyetinde durmalı, anons ve duyurular yapılana kadar yerimizden ayrılmamalıyız” diyerek, sakin olmalı, paniklememeli ve görevlilerin uyarılarına uymalıyız diye konuştu.

Konferans sonunda Yüksekokul Müdürü Y. Doç. Dr. H.Ahmet DEVECİ TDP Dersi kapsamında öğrencilere konferans veren TDP Koordinatörü Bilal Erdoğan’a ve Projeye katılan öğrencilere teşekkür ederek “deprem gerçeğinin daima unutulmaması gerektiğini ve Toplumsal Duyarlılık Projesi kapsamında İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile İslahiye ilçesi`ndeki ortaokul ve liselerde seri deprem konferansları verilerek, vuku bulabilecek bir depremde hayat kurtarıcı faaliyetlerin anlatıldığını ” belirtti.

Proje kapsamında İslahiye Meslek Yüksekokulu İşletme ve Lojistik programından 40 öğrenci aktif olarak katılıyor.

Projeye katılan İşletme Yönetimi öğrencisi Kübra DEMİRKIRAN konuyla ilgili şunları söyledi. “ Ben Van depremzedesiyim. Depremde 18 yaşındaki kardeşimi kaybettik. Çok üzüldük. Keşke insanlar deprem bilincine sahip olup uyansalar. Bilal hocamla birçok okula gidip konferanslara katıldık.. Proje çok iyi düşünülmüş ve harika. Konular fevkalade güzel. Belki böyle konferanslar bizlere daha önce verilseydi Van depreminde ölümler daha daha az olurdu. Üniversitemize Toplumsal Duyarlılık projelerini hayata geçirdiği için çok teşekkür ediyorum, gerçekten toplumsal duyarlılık projeleri biz öğrencilere çok yararlı” dedi.

Images

Design ~GAUN WebTeam