Gaziantep University

GAZİANTEP UNIVERSITY

Türkçe
 
HOMEPAGE
Türk Dünyası'nın nabzı Kırgızistan'da attı. (haber)
06 November 2014 15:06:57
FACULTY OF EDUCATION IN GAZIANTEP - Eğitim Fakültesi

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Eğitim Fakültesi Öğretim Üyeleri Doç. Dr. Erdal Bay ve Doç. Dr. Servet Demir’in düzenleme kurulunda yer aldıkları Türk Dünyası Vatandaşlığı Ders Programının Geliştirilmesi ve Etkinliğinin Değerlendirilmesi Projesi Çalıştayı, Kırgızistan’ın Başkenti Bişkek’te gerçekleştirildi.

Çalıştayın açılış konuşmasını yapan Kırgızistan Milli Eğitim ve Bilim Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Nazarkul İşekeyev, Kırgızistan Türkiye Manas Üniversitesi Rektörü Sebahattin Balcı, İşenalıArabayev Üniversitesi Rektörü Tuuganbayev Konurbayev, Atatürk Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sadi Cöğenli, Gaziantep Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nuri Yavuz ve Bitlis Eren Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Doğru, projenin heyecan verici olduğunu ve her türlü desteği vereceklerini ifade etti.

Açılış konuşmaları sonrasında düzenleme kurulu üyesi Prof. Dr. Akmatali Alimbekov tarafından proje ile ilgili bilgi verildi. Çalıştayın ilk günü, farklı alanlardan bilim adamlarının bir araya gelmesini sağlayan protokol imzalanarak dört çalışma grubu oluşturuldu. Çalışma gruplarında, Türk dünyası vatandaşlığı bilincinin oluşturulması temasının yanı sıra, Türk dünyasında eğitim, geleneksel spor, kültür, edebiyat, tarih, din, ortak değerler ve sanat konulu sunumlar yapıldı.

Türk Dünyası Vatandaşlığı ders programının geliştirilmesi ve Etkililiğinin Değerlendirilmesi Projesi’nin devam ettiğini belirten GAÜN Öğretim Üyesi Doç. Dr. Servet Demir, proje kapsamında Türkiye, Kırgızistan, Kazakistan ve diğer bağımsız Türk devletleriyle akraba toplulukların yaşadıkları yerlerdeki üniversitelerde okutulmak üzere “Türk Dünyası Vatandaşlığı” adlı seçmeli bir ders programının geliştirileceğini vurguladı.

Projenin Avrupa Birliği vatandaşlığı programından farklı olduğunu söyleyen Doç. Dr. Erdal Bay ise, “Avrupa Birliği programında farklılıkların bir araya getirilmesi ön planda iken, Türk Dünyası vatandaşlığında aynılıklar ve benzerlik ön plana alındı. Oktay Sinanoğlu’nun ilgili kitabında belirttiği gibi ‘Bir gün gelecek, herkes Türk Dünyası Vatandaşı olmak istiyorum diye sıraya geçecek” diyerek, bu dersi alacak öğrencilerde Türk Dünyası Vatandaşlığı bilincinin geliştirilmesinin temel hedef olduğunu kaydetti. Gaziantep’teki proje ekibi tarafından Türk Dünyası Eğitimciler Birliği’nin kurulduğunu da ifade eden Doç. Dr. Bay, önümüzdeki yılın Mayıs Ayı’nda Bosna-Hersek’te ikinci çalıştayın yapılacağını açıkladı.

Etkinliğe Gaziantep Üniversitesi’nin yanı sıra, Atatürk Üniversitesi, Bitlis-Eren Üniversitesi, Kırgızistan Türkiye Manas Üniversitesi (KTMÜ), İşenalıArabayev Kırgızistan Devlet Üniversitesi, Eğitim Programları ve Öğretim Derneği, Türkçe Edebiyat Kültür ve Eğitim (TEKE) Dergisi, Gürcistan’dan Valeh Hacılar Uluslararası Bilimsel ve Kültürel Araştırmalar Vakfı katıldı. Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA)’nın desteğiyle düzenlenen ve iki gün süren Türk Dünyası Vatandaşlığı Çalıştayı’na 15 ülkeden 80’e yakın bilim adamı katıldı.

Çalıştayın açılış töreninde konuşma yapan Gaziantep Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nuri YAVUZ öncelikle Kırgızistan’ın başkenti bişkek’te böylesine anlamlı bir faaliyette bulunmaktan dolayı büyük mutluluk duyduğunu ifade ederek sözlerine başladı. Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yavuz COŞKUN’un vekili olarak konuştuğunu belirten Prof. Dr. Nuri YAVUZ, Gaziantep Üniversitesi’nin Türk Dünyası ile ilgili olarak yapılacak olan bu tür sosyo-kültürel faaliyetlerde ve organizasyonlarda her zaman maddi ve manevi olarak destek olmaya hazır olduğunu ifade etti.

Sayın Yavuz, konuşmasının bir sonraki kısmında şu sözlere yer verdi: “…Coğrafyası, kültürü ve milletiyle birlikte Türk Tarihi şanla doludur. Geçmişimizle övüneceğiz, günümüzü mutlu yaşayacağız ve geleceğe umutla bakacağız. Çünkü dünyada her millete nasip olmayan ve olamayacak kadar büyük devletler kurarak büyük zaferlere imza atmışız. Biz Türklerin en büyük özelliğinden biri Dünya kültür ve medeniyetine damga vurmuş olmamızdır…”

Konuşmasına “Zamanın acımasızlığı Türk topluluklarını ayırmış olsa da, Türk dünyası olarak aynı kaynaktan beslendik aynı suları içtik, aynı kültür ve medeniyeti paylaşarak tüm dünyaya yaydık... ” diyerek devam eden sayın YAVUZ, “Türk Dünyası Vatandaşlığı”nın bireye kazandıracağı kimliğin Türk Kültür ve Medeniyetinin daha iyi hissedilmesini sağlayacağını söyledi. Bu bağlamda Türk Dünyası Vatandaşlığı bilinci ortak hissiyat, gönül birliği, birbirini anlama ve yardım etme dili olarak bizi biz yapan değerleri içinde barındırmakta olduğunu ifade etti.

Images

Design ~GAUN WebTeam