Gaziantep University

GAZİANTEP UNIVERSITY

Türkçe
 
HOMEPAGE
ÖĞRENCİLERİMİZE İŞ BULMA BECERİLERİ SEMİNERİ DÜZENLEDİK
21 May 2014 11:23:46
VOCATIONAL SCHOOL OF HIGHER EDUCATION IN ISLAHİYE - UZM. BİLAL ERDOĞAN

Gaziantep Üniversitesi(GAÜN) İslahiye Meslek Yüksekokulu ile Çalışma ve İş Kurumu Gaziantep İl Müdürlüğü Uzmanları işbirliğiyle İslahiye Meslek Yüksekokulu öğrencilerine yönelik ‘iş bulma becerileri’ adı altında bir seminer verildi.

İslahiye Meslek Yüksekokulunda verilen seminere Çalışma ve İş Kurumu Gaziantep İl Müdürü Sıraç EKİN, Şube Müdürü Ali YILDIRIM, Şube Müdürü G.Özlem ERGÜN, İş ve Meslek Danışmanı Abdulhamit YILDIRIM, Yüksekokul Akademik ve İdari Personeli ile çok sayıda üniversiteli öğrenci katıldı.
Üniversite öğrencilerinin mezun olduktan sonra özel sektör ve kamu kurumlarında çalışmak yapacağı iş başvurularında kendilerine yardımcı olmak için bu semineri düzenlediklerini ifade eden Yüksekokul Müdür v. Y.Doç. Dr. H.Ahmet DEVECİ iş ararken dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında detaylı bilgiler verildiğini söyledi.

Seminerden önce Yüksekokul Öğretim Görevlisi Reyhan SARIÇİCEK ile Yüksekokul Sekreteri Bilal ERDOĞAN tarafından Mülakat ve CV Hazırlama teknikleri konularında ayrıntılı bilgiler vererek uygulamalı örnek bir mülakat yaptılar.

Daha sonra kürsüye gelen İş ve Meslek Danışmanı Abdulhamit YILDIRIM;
İş arama sürecinin çok iyi değerlendirilmesi gerekiyor, Özel sektör ve kamu kurumlarında personel alımlarında özellikle mülakatlarda dikkat edilmesi gereken hususların önemli olduğunu ve kendini ifade etme becerisinin oluşmasına dikkat çekti. YILDIRIM “Öğrenciler mezun olduktan sonra ister istemez iş ve çalışma hayatına atılmak için çalışmaya başlayacaktır. Öğrenciler işe başvururken nasıl öz geçmişini hazırlar, hangi kanalları araması gerekiyor, özel sektörde nelere dikkat etmesi gerekiyor, görüşme esnasında tavır ve davranışları, beden dilini nasıl kullanması gerekiyor. Aynı zamanda kamu kurumlarında da bazen mülakatlar oluyor o mülakatlara da dikkat etmesi gerekiyor.” Dedi.

Üniversiteli öğrencilerin mezun olduğu bölümlerdeki meslek grubunda uzmanlaşması gerektiğinin altını çizen Çalışma ve İş Kurumu Gaziantep İl Müdürlüğü Şube Müdürü Ali YILDIRIM ise “Herkes şunu zanneder; herhangi bir üniversiteden mezun olduğumuz zaman biz bir iş bulacağız ve bir yere yerleşeceğiz diye.' Aslında Türkiye’nin en büyük sıkıntısı meslek sıkıntısıdır. Her insan belli bir bölümü bitirdikten sonra ‘işte ben çok çabuk iş bulurum’ mantığıyla hareket ediyor. Ama şunu biz biliyoruz ki büyük sıkıntı mesleksizlik. Öğrenciler mezun oldukları bölümde çok donanımlı olmaları lazım Donanımlı olmakla beraber bir işverenle görüştüğün zaman o işverenin iş arama becerisiyle ilgili iş arama sürecinde nelere dikkat etmesi gerekiyor, bunları da bilmesi lazım. iş ararken ne yapması gerektiğini bu anlamda biz öğrencilere yardımcı ve faydalı olmaya çalışıyoruz.” şeklinde konuştu.

Seminerin sonunda İş ve Meslek Danışmanı Abdulhamit YILDIRIM ile Şube Müdürü Ali YILDIRIM’a Öğretim Görevlisi M.Murat KANKAYA, Öğretim Görevlisi Reyhan SARICİCEK ve Yüksekokul Sekreteri Bilal ERDOĞAN tarafından Teşekkür Belgesi ve Hediye Takdim edildi.

Images

Design ~GAUN WebTeam