Gaziantep University

GAZİANTEP UNIVERSITY

Türkçe
 
HOMEPAGE
MİLLİ EGEMENLİK KONFERANSI
21 May 2014 11:09:48
VOCATIONAL SCHOOL OF HIGHER EDUCATION IN ISLAHİYE - UZM. BİLAL ERDOĞAN

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) İslahiye Meslek Yüksekokulu ve İslahiye Kaymakamlığı işbirliğince " Milli Egemenlik" konulu konferans düzenlendi.


Gaziantep Üniversitesi İslahiye Kültür Merkezi Konferans Salonu’nda düzenlenen konferansa konuşmacı olarak GAÜN Hukuk Fakültesi Dekanı ve Öğretim Üyesi Prof. Dr. M. Tevfik GÜLSOY katıldı.

İslahiye Kültür Merkezinde düzenlenen Konferansa, İslahiye MYO Müdürü Y. Doç. Dr. H.Ahmet Deveci, İslahiye İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hakan Altuntaş, İslahiye Belediye Başkan v. H.İbrahim DOĞAN, İslahiye Belediye Başkan Yardımcısı İzzettin Aytekin, İlçe Milli Eğitim Müdürü Halil İbrahim Demirtaş’ın yanısıra diğer Daire Amirleri, Vatandaşlar, Yüksekokul Akademik ve İdari personeller ile Fakülte, Yüksekokul ve Lise öğrencilerinin takip ettiği konferansa ilgi büyük oldu.

Açılış konuşmasını yapan GAÜN İslahiye MYO Müdürü Y. Doç. Dr. H.Ahmet Deveci şunları söyledi. “Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde kurulan Türkiye cumhuriyetine, onun emanet ve değerlerine sahip çıkmak, bu cennet vatanı dünya arenasında günümüzde ve gelecekte dengeleri kendi lehine değiştirebilen güçlü bir konuma getirmek” olduğunu belirterek Konferansı Koordine eden Yüksekokul Sekreteri Bilal Erdoğan’ a, Öğrencilere ve diğer personele Teşekkkür etti.

Prof. Dr. M.Tevfik GÜLSOY konferansta yaptığı konuşmada M.Kemal ATATÜRK’ün Egemenlik Kayıtsız, Şartsız Milletindir sözüne vurgu yaparak Egemenliğin Millette olduğunu
Türklerde millet olma fikrinin Türk tarihinin en eski devirlerine kadar uzandığını belirten Prof. GÜLSOY "Orhun kitabelerinde, Türk töresi ve Türk milleti şeklinde millileştirildiğini görüyoruz. Evliya
Çelebi Osmanlı’dan bahsederken 'Türk' lafzını da kullanmıştır. Ancak devletin yönetiminin, pek çok ulusta görüldüğü gibi millet iradesine dayanması yakın çağların insanlığa öğrettiği bir yönetim biçimidir. Burada Türk modernleşmesi çerçevesinde ele alınması gereken milli egemenlik prensibinin genelde Türk dünyası, özelde Türkiye’de geçirmiş olduğu sürece bakıldığında tarihin dahi şahsiyetlerinden biri karşımıza çıkmaktadır: Mustafa Kemal Atatürk" dedi.


Milli egemenliğin aslında bir çağdaşlaşma ve aydınlanma sonucu ortaya çıktığını belirten Gaziantep Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. M. Tevfik GÜLSOY, "Bunun da lokomotifi milliyetçilik fikridir. Türk aydınlanması dediğimiz şey, dünyada benzer büyük aydınlanma modelleri ile boy ölçüşebilecek özgünlüğe sahiptir. Yani Türk aydınlanmasının Rus,
Almanya, Fransız aydınlanmasından geri kalır tarafı yoktur. Türk aydınlanmasının gelişim çizgisini bir şeyin karşıtı olarak görmemek gerekir" diye konuştu.


Konferans sonunda Gaziantep Üniversitesi İslahiye MYO Müdürü Y.Doç. Dr. H.Ahmet DEVECİ, Prof. Dr. M. Tevfik GÜLSOY’a Teşekkür Belgesi ve Çiçek Takdim ederken, İslahiye Belediye Başkan Yardımcısı İzzetin Aytekin ise hediye takdim etti.

Images

Design ~GAUN WebTeam