Gaziantep University

GAZİANTEP UNIVERSITY

Türkçe
 
HOMEPAGE
ÖĞRENCİLERİMİZE UYUŞTURUCU SEMİNERİ
21 December 2012 13:23:15
VOCATIONAL SCHOOL OF HIGHER EDUCATION IN ISLAHİYE - UZM. BİLAL ERDOĞAN

Uyuşturucu Maddelerin Kişi, Aile ve Toplum Üzerindeki Etkileri” Konulu Seminer Gerçekleştirildi

Gaziantep Üniversitesi İslahiye Meslek Yüksekokulu ve Emniyet Müdürlüğü işbirliği çerçevesinde “Uyuşturucu Maddelerin Kişi, Aile ve Toplum Üzerindeki Etkileri” konulu seminer gerçekleştirildi.

Bağımlılığın en sık görülen nedenlerinin arkadaş çevresi, merak, özenti, farklı olma isteği olduğunu söyleyen Gaziantep İl Emniyet Müdürlüğü personeli Polis Memuru ve Talep Azaltım Uzmanı İsmail Uzkar, bağımlılığa iten biyolojik, psikolojik, sosyolojik sebeplere dikkat çekti. Uzkar, bağımlılığın fiziksel, ruhsal, biyolojik olarak bireyi nasıl etkilediğini; bireyi, aileyi ve toplumu nasıl zehirlediğini vurguladı.

Uzkar, Türkiye Uyuşturucu ve Uyuşturucu Bağımlılığı İzleme Merkezi ile öğrencilere madde ve madde bağımlılığı konulu seminerler düzenlediklerini belirterek, “İnsanı, insan yapan şey akıldır. Uyuşturucu maddeler ise sizin aklınızı kullanmanızı engelleyen, aklınızı ve bedeninizi esir alan şeylerdir. Sigara, uyuşturucu maddelerin en sık kullanılanıdır. Yapılan araştırmalar, sigara kullanıcılarının uyuşturucu ve alkol bağımlılığına hiç sigara kullanmayanlara göre daha yatkın olduklarını göstermektedir. Ayrıca madde bağımlılığından korunmanın en etkili yolu kesinlikle başlamamaktır” diye konuştu.

Avrupa ve Ortadoğu arasındaki uyuşturucu hatlarını belirten Uzkar, gençlere arkadaş seçiminin madde bağımlılığı üzerine etkisini ve en iyi kurtulma yolunun sigara dâhil hiçbir maddeye başlamamak olduğunu ve hayır diyebilmenin bazen kendi hayatınızı kurtarmak demek olduğunu vurguladı.

Gaziantep İl Emniyet Müdürlüğü personeli Polis Memuru ve Talep Azaltım Uzmanı İsmail Uzkar’a teşekkür belgesi takdim eden İslahiye Meslek Yüksekokulu Müdür Yardımcısı Öğr. Gör. İ.Halil Korkmaz, yapılan etkinliklerde madde kullanımı konusuna dikkat çekmek ve öğrencilerimizi bu maddelerden uzak tutmak istediklerini belirterek, Emniyet Müdürlüğü yetkililerine ve Semineri organize edenlere teşekkür etti.
Images

Design ~GAÜN WebTeam