Gaziantep University

GAZİANTEP UNIVERSITY

Türkçe
COOKİNG PROGRAME 
HOMEPAGEHOTEL, RESTAURANT AND CATERING SERVICES DEPARTMENT
Announcements / Documents
General Information

Gaziantep Meslek Yüksekokulu Aşçılık Programı, hem turizm işletmelerinde hem de muhtelif yerlerde, bölge ve Türk Mutfağını bilen vasıflı elaman ihtiyacını karşılamak üzere 2003 yılında kurulmuştur.

Programın amacı; mesleki anlamda yemek hazırlama ve sunma ile her türlü mutfak becerisi edinmeye yönelik uygulama ağırlıklı bir eğitimle, konaklama ve yiyecek içecek işletmelerinin ihtiyaç duyacağı destek insan gücünü yetiştirmektir. Öğrenciler bu programda, yalnızca aşçı olarak dar kapsamda yetişmelerinin ötesinde, bu alanın gerektirdiği genel kültür dersleri ile de donatılmaktadırlar.

Ayrıca öğrencilerin, Türk ve Dünya Mutfaklarına ait olan, farklı kültür ve yemek çeşitlerini öğrenebilecekleri uygulama dersleri de programda yer almaktadır. Bu dersler, Yemek Pişirme Teknikleri, Yöresel Yemekler, Türk Mutfağı, Dünya Mutfağı, Yemek Süsleme Sanatı, Tatlı ve Pastaların Hazırlanması ve Unlu Mamuller olarak verilmektedir. Uygulama dersleri Meslek Yüksekokulumuz içinde yer alan uygulama mutfağında yapılmaktadır. Bu mutfak, 110 m2’ lik bir alana sahiptir. Mutfak içinde  11 adet fırınlı ocak ve evye içeren tezgah, üç adet soğutma ve dondurma özelliklerine sahip dolap, her türlü mutfak alet ekipmanı, ızgara, sanayi tipi fritöz ve yüksek kapasitede üretim yapmak için büyük boy fırın bulunmaktadır. Öğrenciler uygulama derslerinde, her türlü ön hazırlık ve yemek yapma imkanına sahiptirler. 

Uygulama dersleri bünyesinde, öğrencilerin ufuklarını açmak ve farklı mutfakları görmelerini sağlamak üzere zaman zaman Gaziantep’de yer alan otel mutfaklarına, yöresel tatlı üreticilerine, catering firmalarına ve pastanelere geziler yapılmaktadır. Bu geziler sayesinde öğrenciler hem işletmelerin çalışma sistemlerini hem de farklı alet ekipmanları görme imkanına sahip olmaktadırlar. Ayrıca gruplar halinde küçük uygulamalar yapabilmekte ve işletme sahipleri ile aşçılardan püf noktalarını öğrenebilmektedirler.

 

Öğrenciler, aldıkları derslerin yanı sıra mesleki gelişimlerini pekiştirmek, insan ilişkilerini güçlendirmek, edindikleri teorik bilgileri kullanmak amacı ile 4 dönem içinde bir defa staj yapma zorunluluğuna sahiptirler. Stajlar 30 gün olarak yapılmakta ve staj sonunda öğrendikleri bilgileri yazdıkları staj defterleri incelenmekte ve mülakat yapılarak değerlendirilmektedirler. 

 

2012-2013 Eğitim-Öğretim yılından itibaren Turizm ve Otelcilik Meslek Yüksekokulumuza devredilmiştir.

Design ~GAÜN WebTeam