Gaziantep University

GAZİANTEP UNIVERSITY

Türkçe
INDUSTRIAL MOULDING PROGRAM 
HOMEPAGEDEPARTMENT OF MACHINE AND METAL TECHNOLOGIES
Announcements / Documents
ders müfredatı 24 October 2017
GÜNCEL MÜFREDAT 18 November 2016
Atelier - Laboratory
Endüstriyel Kalıpçılık Atölyesi
General Information

ENDÜSTRİYEL KALIP

Programın Amacı: 
Endüstriyel kalıpcılık proğramı GMYO bünyesinde, 2003-2004 öğretim yılı 1.döneminde eğitim-öğretim hayatına başlamıştır. Endüstriyel kalıpçılık Programında iki yıl süreli ön lisans eğitimi verilmektedir. Bu programdan mezun olan öğrenciler “Teknikeri” unvanı almaktadır. Bu programda öğrencilere, sanayide mühendis ile teknisyen arasındaki rolü yürütecek şekilde aşağıdaki bilgi ve becerilerin kazandırılması amaçlanmaktadır. ¨Makine eğitimine ait teorik ve pratik bilgiler ¨Günün değişen koşullarına uygun yeni teknolojilerin tanıtılması ¨CAD(Bilgisayar destekli çizim) ve CAM((Bilgisayar destekli üretim)kullanımı  ¨CNC  kontrollü tezgahlar için program hazırlama ve tezgah kullanımı ¨Plastik enjeksiyon kalıp tasarımı ve yapımı ¨Sac kalıp tasarımı ve yapımı¨Metal enjeksiyon,plastik şişirme ve ekstrüzyon kalıplama teknikleri¨Ölçü, kontrol teknikleri ile tahribatlı ve tahribatsız muayene yöntemleri ¨Talaşlı ve talaşsız imal usulleri ve takım tezgahları.

Programın İmkanları:

Plastik Enjeksiyon, eksantrik pres,kalıpçı frezesi,matkap,makinelerin ve takım tezgahlarının bulunduğu uygulamaların yapıldığı kalıpçılık atölyesi aynı zamanda  makine atölyesinde ortak kullandığımız Torna, Freze,CNC, Matkap, Vargel, Taşlama, Kesme, Bileme gibi takım tezgahlarının bulunduğu talaşlı imalat uygulamalarının yapıldığı atölyedir. Ayrıca bükme, kıvırma ve kaynak makinelerinin de bulunduğu talaşsız imalat uygulamaları bu atölyede yapılmaktadır. Ölçme ve Kontrol ve CAD ve CAM laboratuvarında uygulamalar yapılmaktadır.  Temel bilgisayar bilgileri paket programlar, bilgisayar destekli çizim uygulamalarının yapıldığı bilgisayar laboratuvarı vardır. . Dikey geçiş sınavlarında başarılı olanlar ise Mühendislik Fakültelerine geçmektedirler.

Programın İş İmkanları:
Endsütriyel kalıpçılık Program mezunları endüstride;otomotiv, beyza eşya, plastik firmaların bünyesinde Kalıphane sorumlusu, Kalıp sanayisinde,Makine ve Metal atölyelerinde,Her türlü CNC işlemlerinin bulunduğu birimlerde,Firmalarda Teknik Resim birimlerinde,Endüstriyel fabrika ve atölyelerde,Firmaların tasarım birimlerinde,Yan sanayi işletmelerinde teknik servis, arıza-bakım-onarım,birimleri vb. yerlerde çalışabilirler.

Design ~GAÜN WebTeam