Gaziantep University

GAZİANTEP UNIVERSITY

Türkçe
MAKİNE PROGRAMI 
HOMEPAGEbbb
Atelier - Laboratory
MEKANİK AYÖLYESİCAD-CAM LABORATUVARIKAYNAK ATÖLYESİMALZEME VE ÖLÇME LABORATUVARI
General Information

Makina sektörünün, gerek üretim ve gerekse satış sonrası hizmet kademelerinde ihtiyaç duyduğu, nitelikli ara teknik elemanların çağın beklentilerini karşılayacak kalite ve hizmet felsefesine uygun olarak yetişmelerini amaçlamaktadır.

Programı tamamlayan  ve Makina Teknikeri  ünvanı alan mezunlar, üretim ve satış sonrası hizmet sektöründe yönetici/mühendis ile işçi arasındaki teknik eleman veya kendi adına işyeri açıp çalıştırabilecek niteliklere sahip olurlar.  Bu açıdan Makina Teknikeri, endüstri konusunda kuvvetli bir teorik bilgi ile bu bilgiyi uygulama yeteneğine ve becerisine sahip olur.


Öğrenci Kapasitesi:
Programın örgün öğretiminde ve  ikinci öğretimde 60 öğrenci kontenjanı vardır.  

İş Olanakları:
Makina Teknikerleri; tüm fabrikaların ve işletmelerin imalat, bakım-onarım, proje, planlama, makine resim ve konstrüksiyonla ilgili bölümleri, takım tezgahları ve CNC işleme merkezleri ile talaşlı imalat yapan işyerleri, makine ve metal sanayi,  otomotiv sektörü, demir-çelik, kimya, tekstil, cam, çimento endüstrisi, haddehaneler ve çelikhaneler gibi çok geniş bir yelpazede yer alan küçük, orta büyüklükteki işletmeler ile büyük işletmelerde görev yapabilirler.  Bazı küçük ve orta büyüklükteki işletmelerde makine teknikerleri, işletmenin kıdemli teknik elemanı olabilirler ve dolayısı ile liderlik ve yöneticilik rolünü üstlenebilirler.

Staj Olanakları:
Öğrencilerin 40 iş günlük stajlarını kamu kuruluşlarındaki ve özel sektördeki tüm tüm fabrikaların ve işletmelerin imalat, bakım-onarım, proje, planlama, makine resim ve konstrüksiyonla ilgili bölümleri, takım tezgahları ve CNC işleme merkezleri ile talaşlı imalat yapan işyerleri, makine ve metal sanayi,  otomotiv sektörü, demir-çelik, kimya, tekstil, cam, çimento endüstrisi, haddehaneler ve çelikhaneler gibi çok geniş bir yelpazede yer alan küçük, orta büyüklükteki işletmeler ile büyük işletmelerde gerçekleştirme olanakları vardır.

Design ~GAÜN WebTeam