Gaziantep Üniversitesi

GAZİANTEP ÜNİVERSİTESİ

English
 
ANA SAYFA
BİLGİ GÜVENLİĞİ ve SSL
10 Ocak 2017 08:48:46
ÜNİVERSİTE GENEL - Mehmet SONERCAN

BİLGİ GÜVENLİĞİ ve SSL

Günümüzde, bir bankanın, e-posta hesabının veya bunun gibi bilgi girmeyi gerektiren bir İnternet sayfasının kopyasını yaparak kullanıcının hesap bilgilerini çalmayı amaçlayan internet dolandırıcılığı vakası artmıştır.

Örneğin İnternet üzerinden işlem yaptığınız bir bankanın İnternet sayfasının kopyası yapılmış olabilir. Hesabınızın bulunduğu bankada işlem yapmak isterken dikkatsiz bir şekilde bilgilerinizi bu sahte İnternet sitesinde kullandığınızda, sayfanın içine gizlenmiş bir kod parçası kullanıcı adınızı ve şifrenizi dolandırıcılara göndererek kişisel bilgilerinizi elde edebilmektedir.

ÖRNEK: odemegaranti.com-turkishcarg.orgturkcargo24.netcargosorgulama.nete-trafikcezasiodeme.com-mobilsubemindir.comkuvveyt-turk.com-elektrikfaturaodeme.biz-vodafonefaturaodeme.biz

Ayrıca, İnternette ziyaret ettiğiniz bazı sitelerden bilgisayarınıza zararlı bir yazılım yüklemiş olabilir. Bütün bunlar, kötü niyetli kişiler tarafından phishing (şifre çalma) denilen yöntemle ya da trojan (truva atı), virüs gibi isimlendirilen yazılımların bilgisayarınıza yüklenmesi ile gerçekleştirilebilmektedir.

SSL Sertifikası Nedir ve Neden Önemlidir?

SSL sertifikaları, sitenizin ziyaretçileriyle siteniz arasındaki bağlantıyı şifreleyen ve sitenizin kimliğini doğrulayan bir faktördür.

Alışveriş merkezi, cafe, restoran vb.. bir halka açık yerde olduğunuzu varsayalım. Bulunduğunuz ortamda ücretsiz kablosuz ağlar mevcut. Eğer şifresiz bir kablosuz ağa bağlanırsanız, aynı ortamdaki herhangi bir kötü niyetli kişi, sizin bağlantınızı izleyerek hangi sitelere girdiğinizi, girdiğiniz sitelerde gönderdiğiniz ve aldığınız bütün verilerinizi(kullanıcı adları/şifreler vb..) çok kolay şekilde görebilecektir.

SSL sertifikası mevcut olan bir siteye girildiğinde ise(site adresi http:// değil https:// ile başlıyorsa), bu site ile sizin bilgisayarınız arasındaki bağlantı şifrelenecektir. Dolayısıyla, bağlı olduğunuz ağ üzerinde hareketlerinizi izleyen kötü niyetli bir kişinin bu şifreli bağlantıyı okuması mümkün olmayacaktır, güvenle bu sitede gezmeniz mümkün olacaktır

Zararlı Siteleri Nasıl İhbar Edebilirim?

Zararlı gördüğünüz internet sitelerini https://www.ihbarweb.org.tr adresinden şikâyet ederek Güvenli İnternet Kapsamına alınmasını sağlayabilirsiniz

Tasarım ~GAÜN Bilgi İşlem WebGrubu