Gaziantep Üniversitesi

GAZİANTEP ÜNİVERSİTESİ

English
TEKSTİL MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ 
ANA SAYFA
Duyuru / Doküman
Yeni Müfredat 22 Ocak 2014
Program Yeterliliği 06 Aralık 2012
Atölye / Laboratuvar
İplik LaboratuvarıKimyasal Tekstil LaboratuvarıBoya ve Terbiye LaboratuvarıKonfeksiyon LaboratuvarıDr. Abdulkadir Konukoğlu Tekstil Uygulama MerkeziSeminer SalonuElyaf LaboratuvarıNanoteknoloji LaboratuvarıKumaş Test LaboratuvarıKumaş Üretim Laboratuvarı
Genel Bilgiler

1996 yılında kurulan Gaziantep Üniversitesi Sani Konukoğlu Tekstil Mühendisliği Bölümü, 1998–1999 eğitim-öğretim yılında ilk lisans öğrencilerini ve 2000–2001 eğitim öğretim yılında ilk lisansüstü öğrencilerini almıştır. Toplumsal sorumluluk sahibi, yenilikçi, işbirliğine açık ve idealist mühendisler yetiştirmeyi amaçlamaktadır. Eğitim dili İngilizcedir. Bölüm öğrencileri hazırlık sınıfı haricindeki 8 yarıyılda mühendislik ortak derslerinin dışında iplik, dokuma, örgü, dokusuz yüzeyler, boya, terbiye, konfeksiyon, tekstil makinaları ve teknik tekstiller alanlarında zorunlu ve seçmeli dersler almaktadırlar. Tekstil Mühendisliği bölümü öğrencileri makine mühendisliği, endüstri mühendisliği bölümleri ile çift anadal; makine mühendisliği, endüstri mühendisliği, iktisat ve işletme bölümleri ile yandal programlarına sahiptir. Bölümümüzde uygulanan Socrates ve Erasmus Programı ile öğrenci ve öğretim elemanlarımızın Almanya, Çek Cumhuriyeti ve Polonya’da bulunan üniversitelerde uluslar arası düzeyde bilgi paylaşım olanağı sunmaktadır. Gelişmiş tekstil sektörüne sahip bir ilde konumlanmış olan Tekstil mühendisliği bölümü mezunları tekstil sektörünün üretim, planlama, pazarlama ve Ar-Ge birimlerinde görev almaktadırlar.

 

MİSYONUMUZ

  • Eğitim kalitesini yükselterek bilimin ve teknolojinin önderliğinde, alanında güçlü bir altyapı ile donatılmış, çağın gereklerine uygun, sorumluluk bilinci yüksek tekstil mühendisleri yetiştirmek
  • Teorik bilgiyi pratikle birleştirerek bölge sanayisi ile işbirliği içinde, mevcut problemleri çözmeye yönelik araştırma ve geliştirme çalışmalarını hayata geçirmek.

 

VİZYONUMUZ

  • Eğitim kalitesini en üst düzeye çıkararak, tekstil mühendisliği bölümleri arasında lider konuma ulaşıp, iş yaşamında lider konuma gelebilecek tekstil mühendisleri yetiştirmek ve bilimin gelişmesini sağlayacak, uluslararası düzeyde çalışmalar ile ülkemizin gelişimine katkıda bulunmak.
Tasarım ~GAÜN Bilgi İşlem WebGrubu