Gaziantep Üniversitesi

GAZİANTEP ÜNİVERSİTESİ

English
ENDÜSTRİ MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ 
ANA SAYFAMÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ
Duyuru / Döküman
Single Course Exams 20 Ocak 2017
Exam Date Update !!!! 23 Aralık 2016
Yatay Geçiş Duyurusu 23 Eylül 2016
Ortak Dersler 01 Aralık 2015
Staj Başvuru Belgesi 28 Mayıs 2010
Bölüm Binası 18 Kasım 2009
Staj Defteri 13 Ağustos 2009
Atölye / Laboratuvar
Benzetim ve Optimizasyon Laboratuarıİş Etüdü ve İnsan Faktörleri LaboratuvarıBilgisayar ve Enformasyon Teknolojileri LaboratuvaÜretim Sistemleri Laboratuarı
Genel Bilgiler

Sevgili Öğrenciler, Gaziantep Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Endüstri Mühendisliği Bölümü'ne hoş geldiniz. Endüstri Mühendisliği Bölümü, 1995 yılında Mühendislik Fakültesi bünyesinde eğitim-öğretim faaliyetlerine 2000-2001 yılında alınan 30 öğrenci ile başlamıştır. Bölümümüz halen 10 öğretim üyesi, 10 asistanı ve 1050 öğrencisiyle Türkiye'nin yüzde yüz ingilizce eğitimi veren sayılı bölümlerinden biridir.

Endüstri Mühendisliği, hızla gelişmekte olan teknolojiyi takip eden, kullanan, geliştiren, işgücü, zaman ve maliyet kısıtları dahilinde kompleks sistemleri kurgulayan, iyileştiren, üreten, kontrolünü ve tasarımını yapan bir mühendislik dalıdır. Bölümümüzde, Endüstri Mühendisliğinin temel alanları olan Yöneylem Araştırması, İstatistik ve Veri Analizi, Ergonomi, Üretim Yönetimi ve Stok Planlama, Lojistik ve Tedarik Zinciri, Benzetim ve Ağ Teorisi, Kalite ve Proje Yönetimi, Ürün Geliştirme Süreçleri, Teknoloji Yönetimi yanında Enerji Yönetimi ve Kontrolü alanlarında teorik bilgiler, metotlar, gerçek hayat uygulamaları öğrencilerimize aktarılmaktadır.

Bölümümüzde aynı zamanda Mühendislik Teknoloji Yönetimi tezsiz yüksek lisans programı, tezli yüksek lisans ve doktora programları da bulunmaktadır. Bu programlarımızda, farklı mühendislik bölümlerinden mezun öğrencilerin de yüksek lisans ve doktora yapma olanağı bulunmaktadır. Çok disiplinli araştırma alanlarımız sayesinde farklı mühendislik dallarından gelen öğrencilerimiz bölümümüzdeki gerek akademik çalışmalarda, gerek sosyal aktivitelerde güzel bir sinerji yaratmaktadırlar. Bugünden itibaren dört yılınızı geçireceğiniz bölümünüzde mezun olduğunuz zaman kazanmış olduğunuz bilgi birikiminizin, sizi rakiplerinizden üst sıralara taşıyacağına ve gerek akademik hayatta gerekse iş ortamında çok iyi konumlara geleceğiniz inancındayız. Mezunlarımızdan aldığımız geribildirimler neticesinde gururla söyleyebiliriz ki; öğrencilerimiz iş yaşamına kısa sürede girerek yine çok kısa sürelerde üst düzey görevlere gelmektedirler.

Bölümünüzün idari ve akademik tüm elemanları ile her zaman rahatça iletişim kurabilirsiniz. Alanında deneyimli ve uzman öğretim üyeleriyle Endüstri Mühendisliği bilimini en iyi şekilde öğrenecek ve aynı zamanda geleceğinizi şekillendireceksiniz. Ancak unutmayınız ki kendinizi sosyal ve akademik olarak geliştirmek için gerekli gayreti göstermek sizin elinizdedir. Bunun için üniversitenizin ve bölümünüzün tüm imkanlarından faydalanmaktan çekinmeyin. Umarım öğrencilik hayatınızı en verimli biçimde geçirecek ve kendinize ve sorumlu olduğunuz topluma faydalı işler yapacaksınız. Unutmayınız ki biz öğretmenler size birşeyler öğretebiliriz, ayrıca sizden de biz birşeyler öğrenebiliriz. Fakat sizin yerinize öğrenemeyiz. Bu nedenle çok çalışın, çalışmak sizin kontrolünüzdedir ve sizi hep daha ileriye götürecektir. Ataleti yenin ve size verilmiş olan süreyi iyi değerlendirin. Sadece alanınız ile değil diğer alanları da incelemekten çekinmeyin, bolca yeni arkadaşlıklar ve dostluklar kurun. Dört yılın sonunda kazanmış olduğunuz yetenekleri, bilgileri ve özellikleri farkında olarak mezun olun.

Hepinize üniversitemizde ve bölümümüzde başarılar ve mutluluklar dilerim.

Doç. Dr. Serap Ulusam Seçkiner

Endüstri Mühendisliği Bölümü Başkanı

Tasarım ~GAÜN Bilgi İşlem WebGrubu